با اینکه ممکن است قهوه ی عربیکا و روبوستا شبیه بهم به نظر برسند,اما تفاوت های زیادی میان این دو قهوه ی محبوب وجود دارد که در متن زیر تفاوت های اساسی میان این دو را بررسی می کنیم:
۱. طعم
احتمالا واضح ترین تفاوت بین قهوه ی عربیکا و روبوستا طعم و مزه ی آنهاست. این دو نوع قهوه در دو شرایط کاملا متفاوت محیطی رشد می کنند که منجر به دو طعم کاملا متفاوت میان این دو می شود.طعم روبوستا معمولا طعم خاکی یا پلاستیکی دارد از طرف دیگر عربیکا طیف گسترده ای از طعم ها را دارا است.
۲. شرایط رشد
تفاوت بزرگ بین قهوه ی عربیکا و روبوستا شرایط محیطی متفاوتیست که در آن رشد می کنند.قهوه ی عربیکا در مناطق کوهستانی ( ارتفاعات بالای 600 متر) و در مناطق گرمسیری رشد میکند.در حالی که روبوستا در ارتفاع 600 متر ی از سطح دریا رشد می کند. روبوستا یک میوه ی سخت تر را تولید کرده که مقاومتش در برابر حشرات مزاحم را بالا می برد, در صورتیکه عربیکا حساس بوده و می تواند به راحتی آسیب ببیند.
۳. مقدار کافیین
به نظر شما کدامیک مقدار کافیین بیشتری دارد؟به طرز عجیبی اکثر مردم عربیکا را انتخاب می کنند, اما در واقع قهوه ی روبوستا مقدار کافیین بالاتری  دارد. هر دانه ی قهوه ی روبوستا حدود 2.7 درصد و عربیکا 1.5 درصد کافیین دارد.که همین میزان بالای کافیین در دانه های قهوه روبوستا مقاومتش را در برابر حشرات موذی افزایش میدهد.
۴. ظاهر دانه
دانه ی روبوستا معمولا دایره ای شکل و تیره تر است در حالیکه دانه ی عربیکا بیضی شکل تر و روشن تر است.
۵. میزان شکر
قهوه عربیکا حاوی تقریبا 2 برابر شکر بیشتر نسبت به قهوه ی روبوستا است, که این موضوع طعم تلخ قهوه ی روبوستا را توضیح می دهد و به این خاطر است که قهوه ی عربیکا طرفدار بیشتری نسبت به روبوستا دارد.
۶. کشت
تقریبا 75 درصد از تولید قهوه ی جهان را قهوه ی عربیکا و 25 درصد آنرا قهوه ی روبوستا تشکیل می دهد.بزرگترین کشور تولید کننده ی قهوه ی عربیکا برزیل و بزرگترین تولید کننده ی قهوه ی روبوستا کشور ویتنام است.
۷. قیمت
قهوه ی عربیکا به علت حساس بودن و رشد در شرایط آب و هوایی خاص قیمت بالاتری نسبت به قهوه ی روبوستا دارد.

استفاده از مطالب ارائه شده با ذکر منبع مانعی ندارد.
www.farafood.com
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *