رستوران موفق

صنعت رستوران داری زمانی که قصد داشته باشید رستوران خود را در سطح خوبی نگه دارید و به عنوان یک رستوران موفق به شمار بیایید بسیار سخت و دشوار می شود. یک رستوران موفق علاوه برا ارائه غذای خوب به فاکتورهایی بسیار دیگری نیز وابسته است. امروز شاهد این مسئله هستیم که بسیاری از رستوران ها به سالگرد اول خودشان نیز نمی رسند و تعداد زیاد دیگری نیز به سال دوم خود نمی رسند. دلایل بسیار زیادی برای این موضوع مطرح است. هزینه های بسیار بالا و عدم توانایی در فروش باعث می شود بسیاری از رستوران ها نتوانند درآمد خوبی داشته باشند و به مرز ورشکسته گی نزدیک شوند. در کنار این مسائل فاکتور مهمی به نام رقابت را نیز در نظر بگیرید. رقابتی که در دنیای امروز بسیار شدید تر و سطح بالاتر از دهه های گذشته است. شاید همه شما به خاطر داشته باشید که در دهه 60 یا 70 در هر محل یک یا نهایتا دو رستوران خوب وجود داشت اما الان کافی است تصمیم به سفارش غذا بگیرید و یکی از اپلیکیشن های مخصوص به این کار را باز کنید تا متوجه شوید از چه چیزی حرف می زنیم. شما به واسطه مشتری هایتان زنده هستید پس به عنوان یک رستوران موفق باید فاکتورهای زیادی برای ارائه سرویس به مشتریان خودتان در نظر داشته باشید و سعی کنید روز به روز در این مسئله بهتر شوید. هر چند غذای شما از نظر طمع و مزه و کیفیت عالی باشد تا زمانی که مشتری از درب رستوران شما وارد نشود شما یک رستوران موفق نخواهید بود. در ادامه این مقاله به بررسی 8 فاکتور می پردازیم تا ببینیم در دنیای پر رقابت امروز چگونه می توانیم زنده بمانیم و بهتر شویم.

 

رستوران موفق

 

 

اهمیت کانسپت در یک رستوران موفق

خلاقیت شاید یک فاکتور بسیار مهم در دنیای مهندسی و طراحی باشد ولی برای داشتن یک رستوران موفق باید خلاقیت داشته باشید و سعی کنید بر روی کانسپت و مفهوم رستوران خودتان زمان زیادی صرف کنید. داشتن یک کانسپت موفق باعث می شود در میان رقابت با سایر رستوران ها زنده بمانید پس سعی کنید چیزی را ارائه دهید که سایر رستوران ها نمی دهند و یا در آن موفق نیستند. برای مثال آیا یک دستور آشپزی قدیمی در خانواده شما وجود دارد که در جای دیگری آن طمع و مزه را امتجان نکرده اید؟ این خودش یکی از بهترین کانسپت های است که می توانید انتخاب کنید. یا به عنوان مثال آیا شما توانایی ترکیب طمع و مزه ها را به گونه ای دارید که کسان دیگر ندارند و طمع و مزه فوق العاده ای ماحصل کار شما می شود؟ این هم یکی دیگر از موضوعاتی است که می توانید برای کانسپت رستوران خودتان در نظر داشته باشید. توجه کنید که همین مسائل به نظر ساده شاید باعث شود که رستوران شما تبدیل به یک رستوان خاص گردد. رستوران هایی که حس خاصی دارند معمولا نتایج بهتری را می گیرند.

 

 

ارائه خوب

وقتی مردم به یک رستوران جدید می روند معمولا دنبال تجربه کردن طمع و مزه ای هستند که برایشان تازه و نو است. اما ظاهر غذا نیز مهم است یعنی علاوه بر طمع مناسب ظاهر بشقابی که برای آن ها سرو می شود نیز نباید به هم ریخته و نامرتب باشد و باید از زیبایی بصری برخوردار باشد. برای اینکه یک رستوران موفق داشته باشید ارائه غذای شما باید خوب، تمیز و رنگی باشد. به عبارت دیگر گارنیش و شکل ظاهری غذای شما بسیار مهم است. ایده های ساده ای مانند استفاده از یک خلال دندان برای نگه داری چند ماده غذایی به یکدیگر و یا نوشیدنی های سرد با ظاهری جذاب می تواند در این امر شما زا کمک کند.

 

رستوران موفق

 

چه دوست داشته باشیم چه نه دنیای امروز دنیای دیجیتال است پس باید در عرصه اینترنت و فضای مجازی نیز برای داشتن یک رستوران موفق به خوبی عمل کنیم. استفاده از یک نفر عکاس حرفه ای که برای وبسایت یا پیج اینستاگرام رستوران شما عکس های خوبی بیاندازد بسیار مهم و حیاتی به شمار می رود. مشتریان شما به احتمال بسیار بالایی قبل از اینکه پیش شما بیایند عکس های شما را در فضای مجازی دیده اند و پسند کرده اند و تصمیم گرفته اند که پیش شما بیایند. پس فضای مچازی از قبیل وبسایت و پیج اینستاگرام را دریابید و از به روز رسانی آن غافل نمانید.

 

تاثیر استفاده مناسب از تکنولوژی در یک رستوران موفق

شما برای اینکه یک رستوران موفق داشته باشید باید سعی کنید در رستوران خود از تکنولوژی های جدید بهره ببرید و از آن ها استفاده کنید. اینکه از چه تکنولوژی برای رستوران خودتان استفاده می کنید به این بستگی دارد که چه سبک رستورانی هستید. به عنوان مثال یک رستوران فست فود می تواند از مانتیتورهایی استفاده کند که مشتریان خودشان محتویات غذایشان را انتخاب کنند یا کیوسک های غذافروشی می توانند از مانیتورهایی استفاده کنند که مشتریان خودشان سفارششان را ثبت کنند و پول آن را پرداخت نمایند. البته اگر رستوران سطح بالاتری هستید و نمی خواهید که مشتریان به این صورت و مستقیما با تکنولوژی سر و کار داشته باشند می توانید به منظور راحت تر کردن سیستم رزرو خود اپلیکشین طراحی کنید و کار را برای آن ها ساده نمایید. به صورت کلی سعی کنید از تکنولوژی های روز بهره ببرید و بسته به نوع رستوران و کانسپت تان انتخاب کنید که چه ویژگی خاصی را می خواهید داشته باشید.

 

 

فضای فوق العاده

یکی دیگر از فاکتورهایی که رستوران شما با آن قضاوت خواهد شد و تاثیر به سزایی بر روی میزان فروش شما خواهد داشت بحث فضا و اتمسفر و یا به عبارت دیگر معماری آن خواهد بود. باز هم تکرار میکنم که غذای شما شاید فوق العاده و بی نظیر باشد اما مهمانان شما نمی خواهند در یک فضای قدیمی و از ریخت افتاده منتظر خالی شدن صندلی باشند و یا غذای خود را در یک محیط نامطلوب میل نمایند. شما به عنوان یک رستوان دار می توانید خودتان را جای یکی از مشتریان تان تصور کنید و سعی کنید از منظر دید آن ها ببینید که فضا و اتمسفر رستوران شما چگونه است. برای اینکه یک رستوران موفق داشته باشید باید همیشه پول پس انداز کنید تا در موقع نیاز به راحتی بتوانید تغییرات لازم را انجام دهید. از پخش موسیقی مناسب برای سرو غذا غافل نشوید و از تاثیر آن بر خلق و خوی مشتریانتان استفاده کنید. می توانید برای مراسم ها و یا تولدها آیتم های ویژه ای در نظر بگیرید و محیط را خاص تر کنید.

 

رستوران موفق

 

چیدمان کارآمد و نقش آن در یک رستوران موفق

بسته به اینکه ساختمان رستوران به چه شکلی است یکی از دلایلی که میتواند یک رستوران را موفق و یا شکست خورده بکند چیدمان آن است. چه در فضای نشیمن مشتریان و چه در بخش پشتی رستوران و قسمت آشپزخانه چیدمان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در فضای نشیمن در نظر باشید که مشتریان راحت باشند و آرامششان موقع غذا خوردن بهم نریزد همچنین چیدمان سالن رستوران شما باید به گونه ای باشد که سالن کارهای شما بتوانند به راحتی به یک میز سرویس بدهند و مشتریان را معذب نکنند. از کارمندان خودتان حتما سوال بپرسید که چه چیدمانی باعث خواهد شد تا کارآیی آنها بالاتر برود. مطمئن باشید صندلی و میزهای به هم چسبیده که حتی نیروهای خودتان نیز نتوانند به راحتی از میان آنها عبور کنند فروش شما را افزایش نخواهد داد.

 

 

مدیریت بخش انتظار مشتریان

برای اینکه یک رستوران موفق داشته باشید تنها نشاندن مشتریان پشت میز کافی نیست. باید برای تمام مراحلی که آنها در رستوران شما سپری می کنند برنامه ریزی داشته باشید و به فکرشان باشید. برای مشتریان که میز رزرو کرده و کمی زودتر رسیده اند محلی را برای انتظار کشیدن در نظر بگیرید و یا اگر دیگر قصد ندارید رزرو بدهید این را حتما به اطلاع سایرین برسانید. از اپلیکیشن می توانید برای این جور مواقع استفاده کنید تا هر مشتری سر ساعت رزرو خودش پیش شما بیاید و از سرویس شما استفاده کند. اینگونه برای وقت مشتریان خود نیز ارزش بیشتری قائل شده اید و این مسئله برای آنها نیز به چشم خواهد آمد.

 

رستوران موفق

 

تحویل غذای بیرون بر یک رستوران موفق

دسترسی یکی از مهم ترین فاکتورهای یک رستوران موفق است. اینکه بتوانید به هر طریقی به کسانی که مایلند از شما سرویس بگیرند خدمات بدهید فوق العاده خواهد بود. سفارش های آنلاین و بیرون بر از زمان قدیم نیز مهم بودند و از زمان شروع پندمیک کرونا نیز اهمیت بسیار بالایی پیدا کرده اند. اگر مشتریان شما دوست دارند غذای خودشان به صورت بیرون بر ببرند حتما محلی برای پارکینگ ماشین آنها در نظر بگیرید. برای رساندن غذا به دست مشتریان در منزل نیز راه و روش ها متفاوتی وجود دارد. هم می توانید به صورت سنتی از پیک های خود رستوران استفاده کنید و هم از اپلیکیشن هایی که این سرویس را ارائه می دهند. شاید در وهله اول استفاده از این اپلیکیشن ها گران تر از پیک موتوری به نظر بیایند اما در دراز مدت جواب بهتری خواهید گرفت. در نهایت این را بدانید که هیچ رستورانی بی نقص نیست اما بهتر در راستای بهبود کیفیت و بالا بردن میزان رضایت مشتریان دائما این مسیر را طی کرده و در حال پیشرفت باشید. این امر برای زنده ماندن و بالا بردن فروش شما امری حیاتی خواهید بود و در نظر داشته باشید که طی این مسیر شاید سریع نباشد اما مطمئن باشید مردم کم کم تفاوت های شما را متوجه خواهند شد و به سراغتان خواهند آمد و به مرور زمان تبدیل به یک رستوران موفق خواهید شد.

استفاده از مطالب ارائه شده با ذکر منبع مانعی ندارد.

www.farafood.com

آشپزخانه صنعتی

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *