فواید نوشیدن قهوه

وقتی مردم به نوشیدن قهوه فکر می کنند، ابتدا از آن به عنوان یک نوشیدنی انرژی بخش یاد می کنند ولی نوشیدن قهوه برای سلامتی شما نیز فواید بسیاری دارد و از سرطان کبد، دیابت نوع دوم و مشکلات قلبی جلوگیری می کند.


طبق آمارهای جهانی مردم سرتاسر دنیا روزانه 2.25  میلیارد لیوان قهوه مصرف می‌کنند. تحقیقات زیادی نشان می دهد که نوشیدن قهوه بر روی مشکلاتی مانند دیابت، بیماری های قلبی، التهاب روده و سرطان کبد تاثیر بسیار مثبتی می گذارد.نوشیدنی قهوه شامل مواد مغذی بسیاری همچون ریبوفلاوین (ویتامین ب-2)، نیاسین (ویتامین ب-3)، منیزیم، پتاسیم و انواع آنتی اکسیدان‌ها می باشد. در این مقاله به بررسی فواید و مضرات احتمالی نوشیدن قهوه می پردازیم.

به طور کلی نوشیدن قهوه 5 خصایت بسیار مهم دارد :

1- محافظت از شما در برابر دیابت نوع دوم

2- کاهش خطر ابتلا به بیماری پارکینسون

3-کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های  کبد

4- کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد

5- کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی


قهوه و دیابت
نوشیدن قهوه می تواند به جلوگیری از ابتلا به دیابت نوع دوم کمک کند. تحقیقاتی در سال 2014 بر روی 48 هزار نفر انجام شد که نشان داد کسانی که نوشیدن قهوه خود را به بیش از یک لیوان در روز افزایش دادند شانس گرفتن دیابت در خود را 11 درصد کاهش دادند همچنین کسانی که قهوه مصرف نمی کردند شانس بالاتری برای گرفتن دیابت نوع دوم داشتند. همچنین تحقیقاتی در سال 2017 انجام شد که نشان داد کسانی که 2 تا 6 فنجان قهوه در روز می نوشند کمتر دچار مشکلات متابولیسمی همچون دیابت نوع دوم می شوند.

 

قهوه و بیماری پارکینسون
تحقیقاتی بسیاری نشان می دهد که کافئین که از مواد اصلی نوشیدنی قهوه است احتمال ابتلا به بیماری پارکینسون را کاهش می دهد. مردانی که تا چهار لیوان در روز قهوه می نوشند پنج برابر کمتر از سایرین دچار این مریضی می شوند. همچنین کافئین موجود در قهوه به حرکت کردن افراد دارای بیماری پارکینسون کمک شایانی می کند. در تحقیقاتی که در سال 2017 انجام شد نشان داد که مصرف روزانه قهوه باعث کاهش شانس ابتلا به افسردگی و بیماری های همچون آلزایمر می شود.قهوه و سرطان کبد
تحقیقاتی در کشور ایتالیا انجام شده که نشان می دهد مصرف قهوه تا 40 درصد شانس ابتلا به سرطلان کبد را کاهش می دهد. همچنین در این تحقیقات افرادی که بیش از سه لیوان قهوه در روز مصرف می کردند شانس ابتلا به سرطان در آنها تا 50 درصد کاهش پیدا می کرد.قهوه و بیماری های کبد
تحقیقاتی در سال 2017 نشان می دهد که مصرف هر مدلی از قهوه خطر ابتلا به انواع بیماری های کبد از جمله سرطان و سیروز را کاهش می دهد. البته در این تحقیقات مشخص شده است که قهوه به بیماری های کبد ناشی از مصرف الکل کمکی نمی کند. همچنین در این تحقیقات مشخص شد افرادی که مصرف روزانه قهوه دارند شانس گرفتن سنگ صفرای کمتری دارند. همچنین در سال 2014 تحقیقاتی انجام شد که نشان داد مصرف یک یا دو لیوان قهوه در روز 66 درصد شانس ابتلا به بیمار های کبد را کاهش می دهد.
قهوه و سلامتی قلب
یک تحقیق در سال 2012 نشان داده است که مصرف روزانه قهوه کمک شایانی به سلامتی قلب و عروق می کند. مردمی که روزانه قهوه مصرف می کنند 11 درصد شانس کمتری برای دچار شدن به مشکلات قلبی دارند.  همچنین در این تحقیقات نشان داده شده که مصرف قهوه به کسانی که دارای مشکلات فشار خون هستند نیز کمک می کند.


ارزش غذایی قهوه
قهوه یک نوشیدنی کم کالری است و هر لیوان قهوه بدون شکر و خامه تقریبا 2 کالری به شما انرژی می دهد. قهوه دارای آنتی اکسیدان هایی است که به بدن کمک می کند رادیکال های آزاد و مضر خود را از دست بدهد. این آنتی اکسیدان ها کمک شایانی به متابولیسم بدن می کند.


مضرات احتمالی استفاده از قهوه
خانم هایی که قهوه زیاد می نوشند خطر شکستگی استخوان هایشان افزایش می یابد هر چند مشابه این تحقیق بر روی مردان نتیجه عکس را نشان می دهد. همچنین بانوان که دوران بارداری خود را طی می کنند باید در مصرف قهوه احتیاط کنند. افرادی که دچار رفلاکس اسید معده هستند نیز در نوشیدن قهوه باید احتیاط کنند. همچنین افرادی که مشکلات اعصاب دارند برای مصرف قهوه حتما باید از دکتر خود مشورت بگیرند.
خلاصه
طبق تحقیقاتی که در سال 2017 انجام شد مشخص شد نوشیدن سه تا چهار فنجان قهوه در طول روز برای اکثر مردم نه تنها بی‌ضرر است بلکه احتمال مبتلا شدن به بسیاری از بیماری‌ها را کاهش می‌دهد. ذکر این نکته ضروری است که این تحقیقات نشان می‌دهد سیگار کشیدن تمامی خاصیت‌های دریافتی از قهوه را از بین می‌برد. کافئین مهم‌ترین ماده تشکیل دهنده قهوه است ولی مواد بسیار دیگری در قهوه وجود دارند که باعث می شود تشخیص اینکه کدام یک از آنها بر روی بدن شما تاثیر می گذارند سخت باشد.  اگر شما به دنبال لذت بردن از نوشیدن قهوه خود و دریافت خاصیت‌های آن هستید باید به موادی که به قهوه خود اضافه می‌کنید نظیر شکر خامه و طمع دهنده ها توجه ویژه ای کنید. همچنین توصیه می شود زنان باردار و افرادی که شکستگی استحوان را تجربه می کنند از نوشیدن قهوه پرهیز کنند.

گردآورنده: مهندس مهرداد کرمی جورابی
استفاده از مطالب ارائه شده با ذکر منبع مانعی ندارد.
www.farafood.com