تجهیزات نانوایی

پیدا کردن تجهیزات نانوایی مناسب جهت راه اندازی نانوایی به نظر کار دشوار و پیچیده ای به نظر می رسد. 

این مسئله بسیاز حائز اهمیت می باشد که شما قصد تولید چه محصولاتی و در چه حجمی ، چون تجهیزاتی که قرار است شما خریداری کنید را تحت تاثیر قرار خواهد داد. چه به دنبال راه اندازی مشاغل جدیدی باشید، کسب وکار فعلی خود را گسترش دهید یا برخی از تجهیزات قدیمی را با تجهیزات جدید جایگزین کنید، باید تجهیزات مناسب با کار و محصولات تولیدی خود را انتخاب کنید تا بتوانید بهترین بهره را از محصولات خریداری شده ببرید.
 

آماده سازی خمیر 

اولین قدم در جهت تولید نان و شیرینی  با کیفیت تهیه خمیر مناسب می باشد. مخلوط شدن به درستی مواد تشکل دهنده خمیر در نهایت باعث به دست آوردن خمیر مناسب و به اصطلاح پوک می شود و نان با کیفیتی تولید خواهید کرد. 

در نانوایی های قدیمی و سنتی ترجیح بر این بود که خمیر را توسط دست در یک پاتیل مخلوط کرده و سپس در روی یک میز ورز میدادند اما این کار هم انرژی و هم زمان زیادی از افراد میگرفت. با وجود یک خمیر گیر کار آمد و مناسب تمام این کار ها با صرف کمترین انرژی و زمان صورت میگیرد و حتما برای راه اندازی یک کسب و کار موفق در حوزه نانوایی توصیه می شود. 

میکسر شیرینی

میکسر صنعتی شیرینی در سایز های مختلف و کاربری ها مختلف قابل دسترس می باشد ، از 5 لیتری رومیزی تا 50 لیتری که بر روی زمین قرار میگیرد. برای نانوایی های که در ابعاد بزرگ در حال فعالیت هستند میکسر های پایه دار 30 لیتری به بالا توصیه می شود که نسبت به میکسر های رومیزی سودمند تر می باشند.

این نوع میکسر ها به راحتی توانایی مخلوط کردن مواد اولیه تشکیل دهنده خمیر را دارند.

تقسم کننده و ورق کننده خمیر 

تقسیم کننده خمیر دستگاهی بسیار کارآمد در صنعت نانوایی و در رستوران ها می باشد .

نحوه کار کرد دستگاه بدین صورت می باشد که خمیر پس از آنکه توسط خمیر گیر آماده شد در داخل دستگاه چانه گیر یا تقسیم کننده ریخته می شود و به چانه های یک اندازه و هم وزن تقسیم می شود. دستگاه خمیر پهن کن و تقسیم کننده خمیر در کیفیت نهایی محصول بسیار تاثیر گذارخواهد بود.

گر چه هزینه اولیه برای تهیه این دستگاه ها بالا می باشد و کار فرما ها به دنبال بازگشت سرمایه خود می باشد انتخاب این دستگاها برای نانوایی هایی با ظرفیت بالا مناسب می باشد. 

نگهداری و عمل آوری

در زمان نگهداری و عمل آوری خمیر، شما اجازه میدهید که خمیر در اصطلاح استراحت کند و مایع خمیر فعال شود و باعث افزایش حجم نان و درنتیجه محصول نهایی با بافت مناسب تولید کنید.

برای این کار شما احتیاج به مکانی مرطوب و گرم دارید که دستگاهی که به کمک شما می آید پروفر یا گرمخانه مرطوب نام دارد.

این دستگاه ها رطوبت و و گرما را به انداره ای که شما تنظیم کردید تنظیم میکند که نتیجه مطلوب حاصل گردد.

پروفر ها در ابعاد و ظرفیت ها مختلف  قابل سفارش می باشند : 

سایز: ابعاد پروفها در سایز ها ایستاده و زیر کانتری می باشد.

درب: پروفرها قابل سفارش درب استیل و درب شیشه ای می باشد. 

تنظیمات داخلی: شلف های قابل تنظیم بعضی از گرم خانه ها به صورت ترکیبی می باشد. به این شکل که هم میتواند خمیر نان را عمل آوری کند و هم میتواند نان پخته شده را در خود گرم نگه دارد.

تاخیر دهنده و عمل آورنده 

اگر می خواهید سرعت عمل آوری خمیر را کم کنید می توانید آنرا در داخل یخچال بگذارید. اما بعضی از خمیر ها به دمای بالا تری جهت استراحت جهت عمل آوری احتیاج دارند. در این حالت به یک تاخیر انداز یا ریتاردر احتیاج دارید. 

دستگاه تاخیر دهنده و عمل آورنده می تواند کار شمارو بسیار راحت کند. بدین ترتیب که خمیر را از شب داخل دستگاه گذاشته و دستگاه را برنامه ریزی کرده تا در زمان دل خواه شما شروع به کار کند. 

دستگاه پخت

قلب هر نانوایی فر پخت آن می باشد. در هنگام خرید گزینه های زیادی در پیش روی شما قرار میگیرد. مانند خرید همزن صنعتی که در بالا گفته شد باید به این نکته توجه کرد که چه محصولی و با چه حجمی قرار است تولید شود. این موارد تاثیر مستقیمی برای انتخاب فر خواهد داشت.

در هر شکل هر نوع فری که انتخاب کنید باید در زیر هود صنعتی قرار گیرد.

کانوکشن آون

کانوکشن آون ها یکی از رایج ترین فر های پخت نان و شیرینی می باشد. این نوع فرها در پخت نان و شیرینی سریع و علاوه بر آن داری یکنواختی پخت بالایی می باشد. این نوع فرها مناسب جهت پخت انواع نان ها، کیک ها، شیرینی ها می باشد. در داخل فر یک یا دو فن جهت انتقال دما به تمامی نقاط فر به شکل یکسان کار گذاشته شده است.

در بین فر هایی که در پخت نان و شیرینی استفاده می شود کانوکشن آون ها جز رایج ترین و کم هزینه ترین فر ها می باشد. برخی از کانوکشن آون ها داری سیستم بخار می باشند که در پخت برخی از نان ها که احتیاج به رطوبت دارد مورد استفاده قرار میگیرد. 

فر طبقه‌ای یا دک آون

معمولا در نانوایی هایی که در حجم بالا نان و شیرینی تولید می کنند از این فر استفاده میکنند .هنگامی که خمیر بر روی سنگ فر که به وسیله شعله  گاز یا المنت گرم می شود قرار می گیرد به آرامی می پزد. لایه بیرونی نان که ترد و داخل بافت نرم و مرطوب دارد. فرهای طبقاتی ابعاد به مراتب بزرگ تری نسبت به کانوکشن آون ها دارند.

فرهای صندوقی دارای ساختار ساده تری نسبت به فر های پخت ترکیبی هستند و در نتیجه دوام بیشتری نسبت به آن فرها دارند. همچنین از لحاظ تعمیر و نگهداری بسیار فرهای ساده تر و کم هزینه تری می باشد. این نوع فر نان قابل سفارش در انواع یک و چند طبقه می باشد.

فر ثابت

این نوع فرها هیچ طبقه ای جهت قرار گیری سینی در داخل فر را ندارند و سینی ها به وسیله رک یا ترولی که در داخل آن چیده شده است مستقیم وارد فر میشود.

به دلیل اینکه سینی ها به وسیله ترولی ابتدا وارد پروفر شده، سپس پس از عمل آوری مستقیم  وارد فر میگردد زمان کمتری صرف ورود و خروج سینی ها میگردد و بازدهی کار بالاتر می رود.

فر گردان

این نوع فر ها مشابه به فر های ثابت می باشند با این تفاوت که قابلیت جایگیری سینی های بزرگ تر را دارند و به علاوه در قسمت پایینی فر صفحه گردان جهت چرخاندن ترولی در داخل فر قرار دارد . این نوع فر ها ظرفیت و توان خروجی بالایی دارند و دارای بالاتری نسبت به فرهای دیگر می باشد.

قبل از خرید باید به این نکته توجه کنید که نیاز تولیدی شما به این میزان می باشد که مبلغ بالایی جهت خرید این فر هزینه کنید یا خیر؟ 

اسلایسر نان

برای اینکه نان ها پخته شده مانند نان تست ، نان های حجیم و هر نانی را که میخواهد با ضخامت یکسان برش دهید باید از دستگاه که داری تیغه های تیز و سرعت بالا بر خوردار هست استفاده کنید.

این کار با چاقو برش نان امکان پذیر می باشد ولی نان‌ها به انداره یکسان برش نخواهد خورد و خرد خواهد شد. 

ویترین های نمایش 

برای فروش محصولات نان و شیرینی خود احتیاج به یک ویترین جهت نمایش نان و شیرینی های خود دارید . بسته به نوع آن باید در دسپلی سرد یا شو کیس سرد قرار گیرد که محصولاتی مانند شیرینی های تر ، چیز کیک ها ، کیک ها و محصولاتی که در گرما  فاسد می شوند را در داخل آن و مابقی محصولات در دیسپلی ها بدون یخچال قابل نگهداری می باشد. 

دیپسلی ها به دو شکل جهت سرویس دهی قابل ارائه می باشند. نوع اول به صورت می باشد که شما نوع نان و شیرینی که میخواهید را از داخل شو کیس انتخاب کرده و فروشنده آنرا به شما میدهد و یا اینکه دیسپلی به سمت مشتری می باشد و شما خود محصولی را که احتیاج دارید از داخل ویترین بر می دارید.

از آنجایی که نوع ویترین ها از تنوع بالایی بر خوردار است برای انتخاب آن از ما کمک بگیرید ، بسته به میزان فضا و نوع محصولات ارائه شده توسط شما و همچنین دکور شما ما بهترین پیشنهاد را به شما خواهیم داد. انتخاب بهترین تجهیزات نانوایی صنعتی اولین قدم برای شروع یک کار نانوایی موفق است. 

برای موفق شدن در این را با ما همراه باشید و مقالات دیگری که در ادامه در مورد بحث نانوایی ارائه خواهد شد را مطالعه کنید. 

استفاده از مطالب ارائه شده با ذکر منبع مانعی ندارد.

www.farafood.com

آشپزخانه صنعتیتجهیزات نانواییفر نانفر اونوکس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *