منو

منوی رستوران شما گویای چیزهای زیادی در مورد رستوران شما به مشتریان تان خواهد بود. منو صرفا یک کاغذ که قیمت و انواع غذاهای رستوران شما را به مشتریان تان اطلاع بدهد نیست. نحوه نوشتن منوی رستوران شما نشان دهنده استیل و سبک رستوران شما به شمار می رود. یک منو خوب می تواند بر روی مشتریان جدید شما تاثیر به سزایی بگذارد. نوشتن منو هنوز هم در بسیاری از جاها دست کم گرفته می شود. در نتیجه با داشتن یک منوی خوب می توانید که تفاوت را رقم بزنید. با استفاده از منو باید بتوانید که مشتریان تان را مجاب کنید تا غذاهای مختلف تان را امتحان کنند. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی ۱۰ نکته در مورد نوشتن منوی رستوران بپردازیم تا بتوانیم با داشتن یک منوی خوب مسیر رسیدن به موفقیت را هموار تر نماییم.

 

هنگام نوشتن منوی رستوران استراتژی داشته باشید

زمانی که مشغول نوشتن منوی رستوران هستید باید از چند ترفند روانشناسی استفاده کنید. تحقیقات نشان داده است که اکثر مردم با یک الگوی مشخص و ثابت به منوی رستوران ها نگاه می کنند. به عنوان مثال یکی از ترفندهایی که می توانید استفاده کنید این است:‌ غذایی را که دوست دارید بیشتر به فروش برسانید درست بعد از گران ترین غذای موجود در منو قرار بدهید. به این دلیل که معمولا افراد نگاهشان در ابتدا به گران ترین غذای منو می افتد و سپس با چشم به دنبال غذای کم هزینه تر می گردند.

همچنین غذاهایی که دوست دارید بیشتر به فرو برسانید را در صفحه پشتی منوی رستوران خود قرار ندهید. همچنین نواحی پایین و سمت چپ منو نیز منطقه خوبی برای قرار دادن غذاهای اصلی نمی باشد. در این قسمت از منو می توانید برای مثال غذاهای کودک  را جای گذاری کنید.

 

 

منوی رستوران باید خوانا باشد

سایز فونت خیلی کوچک و یا خیلی بزرگ را فراموش کنید!‌ هر مشتری که به رستوران شما می آید باید بتواند که به راحتی متوجه منوی شما شده و آن را بخواند. استفاده از کلمات عجیب غریب و ابداعی شما باعث سردرگمی مشتری خواهد شد که مطمئنا به دنبال آن نیستید. منوی رستوران از لحاظ نوشتاری و طراحی باید به راحتی قابلیت خواندن داشته باشد. می توانید برای شفافیت بیشتر توضیحات تکمیلی راجع به هر غذا را درون منو جای گذاری نمایید.

 

منوی رستوران

به جزئیات بپردازید

این که برای غذاهای خود توضیحات مختصری بنویسید و محتویات آن را شرح دهید کار را برای مشتری بسیار ساده تر می کند. در توضیحات غذا سعی کنید به نحوی بنویسید که مشتری ترغیب به سفارش دادن آن شود. طبق تحقیقات انجام شده منوی رستورانی که توضیحات غذا نیز دارد باعث می شود تا فروش شما تا ۲۷ درصد افزایش پیدا کند. برای دستیابی به این موفقیت از قدرت کلماتی نظیر پرشده، شکم پر، سرخ شده و … غفلت نکنید. همچنین می توانید محلی که مواد اولیه را از آنجا خریداری کرده اید در منو ذکر کنید. به عنوان مثال می توانید بگویید سبزی ها به صورت تازه از زمین کشاورزی گرفته شده اند.

آیتم های درون منو را دسته بندی کنید

نحوه جای گذاری غذاهای رستوران شما درون منو حتی بر روی سرعت خدمات رسانی پرسنل تان به مشتریان نیز تاثیرگذار خواهد بود. دسته بندی غذاها در منو بسیار مهم است. به عنوان مثال می توانید از دسته بندی هایی نظیر پیش غذا، غذای اصلی، دسرها و .. استفاده نمایید. یا به عنوان مثالی دیگر می توانید برای دسته بندی غذاها از سبک غذاها نیز استفاده کنید مانند ایتالیایی، مکزیکی، آسیایی و … . به این فکر کنید که با چه دسته بندی هایی می توانید تجربه مشتریان رستوران خود را بهبود ببخشید. هدف شما از نوشتن یک منو این است که مشتری شما به راحتی بتواند منو را مطالعه کرده و غذای مورد پسندش را انتخاب کند.

 

نحوه نوشتن منو را به مدل رستوران تان گره بزنید

اگر رستوران شما مدل خاصی دارد یا کانسپت خاصی پشت آن قرار گرفته است و یا از سبک خاصی پیروی می کند بهتر است که این نگاه متفاوت را درون منوی رستوران نیز به نمایش بگذارید. به عنوان مثال می توانید اسم های با مزه ای بر روی غذاهای رستوران تان بگذارید که مبنای آن طراحی و تم رستوران می باشد. بعضی از بازی با کلمات ها باعث خواهند شد که منوی رستوران شما جذاب تر شود.

 

فضای رستوران

 

منوی رستوران باید قیمت مشخص داشته باشد

بهتر است که در مورد قیمت با مشتریان رستوران تان کاملاصادق باشید و منوی رستوران را به نحوی طراحی کنید که قیمت نهایی یک غذا به راحتی مشخص باشد. مشخص و ضفاف بودن قیمت غذاهای یک رستوران باعث ایجاد وفاداری در مشتریان آن رستوران خواهد شد. بهترین مکان برای قرار دادن قیمت غذای یک منو در سمت راست منو و رو به روی هر غذا می باشد. اینکه قیمت ها را رند کنید یا از حقه ۴۹.۹۹  استفاده نمایید به خودتان بستگی دارد. هر دو این مدل قیمت گذاری ها خوبی های خودش را دارد و در عمل تفاوت چندانی را رقم نمی زند.

 

 

تعداد غذاهای درون منو را محدود کنید

تعداد زیاد حق انتخاب در منوی رستوران باعث سردرگمی مشتریان خواهد شد. زمانی که یک مشتری صرف انتخاب غذا می کند در صورتی که طولانی شود باعث از دست دادن مشتری دیگری خواهد شد. تعداد غذاهای درون منوی خود را محدود نگهدارید و در صورت امکان تعداد غذاهای هر دسته بندی را از ۸ عدد بیشتر نکنید.

 

منو

 

طراحی منوی شما بازتابی از کسب و کارتان است

رنگ ها، فونت ها و طراحی به کار رفته برای منوی رستوران شما نشان دهنده هویت رستوران شما می باشد. طراحی منوی شما می تواند آن چیزی باشد که در خاطر مشتریان تان باقی می ماند. اگر طراحی منوی شما با طراحی و تم رستوران تان همخوانی داشته باشد شما یک تجربه کامل را برای مشتریان تان فراهم کرده اید. به این نکته توجه کنید که انسان ها توسط چیزهای بصری جلب می شوند.

 

هر چند وقت یکبار منو را آپدیت کنید

منوی شما بر روی سنگ نوشته نشده است که قابلیت تغییر نداشته باشد. زمانی که غذاهای رستوران شما تکامل پیدا می کند منوی رستوران تان نیز باید تغییر کند. تغییر دادن منو هرچند وقت یکبار باعث خواهد شد تا حس وظیفه و مسئولیت تان را به مشتری ها به خوبی نشان دهید. برای تغییر منو نیاز نیست که کل آن را به یکباره عوض کنید تنها اضافه کردن یا عوض کردن یک یا چند آیتم در هر بار کافی خواهد بود.

 

منو

قبل از چاپ منو آن را چندین بار بخوانید و بررسی کنید

قبل از اینکه منوی رستوران خود را چاپ کنید بهتر است که چندین بار آن را بخوانید و از نداشتن غلط های املایی در آن مطمئن شوید. با این که خواندن دوباره یک منو کاری ساده به نظر می رسد اما امروزه شاهد آن هستیم که تعداد زیادی از رستوران ها در منو شان اشتباه های تایپی و نگارشی دارند. پس از قبل از سفارش چاپ یک، دو، سه یا هرچند بار که لازم است منو را بازخوانی کنید. در این قسمت می توانید از کمک دیگران نیز استفاده کنید زیرا شاید چشم شما به برخی از اشتباهات عادت کرده باشد.

جمع بندی

رعایت کردن این نکات باعث خواهد شد که یک منوی رستوران فوق العاده قوی داشته باشید. داشتن یک منوی خوب بر روی فروش شما تاثیر مستقیم می گذارد پس به راحتی از این مرحله عبور نکنید. دقت،‌ انرژی و زمانی که بر روی نوشتن منوی رستوران خود صرف می کنید تاثیرش را در دراز مدت نشان خواهد داد.

 

 

برای مشاهده انواع تجهیزات آشپزخانه صنعتی مانند رستوران، کافه،‌ هتل،‌ فودکورت، فودهال و همچنین مشاوره بابت طراحی نقشه به اینجا بروید.

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *