آسیاب قهوه

آسیاب قهوه نیز مانند تمام تجهیزات کافه و رستوران نیاز به تمیز شدن مرتب دارد. پودر قهوه به مرور زمان به تمام منفذها و زاویه های یک دستگاه آسیاب قهوه، نفوذ می کند و مانند گرد و خاک بر روی قطعات آن می نشیند. همچنین درون محفظه دانه قهوه و تیغه های آسیاب نیز به مرور به واسطه چرب بودن دانه های قهوه یک لایه چربی می نشیند. با توجه به این مسئله یکی از اصلی ترین دلایل تمیز کردن این دستگه افزایش عمر آن است. زیرا باقی ماندن پودر قهوه و یا چربی قهوه بر روی دستگاه به مرور باعث کاهش عمر مفید آن خواهد شد. همچنین تمیز نکردن و عدم نگهداری مناسب از دستگاه بعد از مدت زمانی باعث می شود که بر روی کیفیت خروجی قهوه تان نیز اثرگذار باشد. چه یک آسیاب قهوه جمع و جور خانگی داشته باشید چه یک دستگاه صنعتی با ما همراه باشید تا در ادامه این مقاله به بررسی نحوه تمیز کردن دستگاه آسیاب قهوه بپردازیم.

 

آسیاب قهوه

چگونه از آسیاب قهوه خود نگهداری کنیم؟

برای تمیز کردن آسیاب قهوه خود یک روتین هفتگی داشته باشید. به نظر می رسد عمر دستگاه های آسیاب قهوه ای که به صورت مرتب و هفتگی تمیز می شوند بسیار بیشتر از سایر دستگاه ها است. بعضی از افراد آسیاب قهوه های خانگی را با استفاده از برنج و آسیاب کردن آن تمییز می کنند. به این صورت که محفظه قهوه را از دانه قهوه خالی می کند و آن را با برنج پر می نمایند. این روش احتمالا در کوتاه مدت به شما جواب خواهد داد ولی به شما پیشنهاد می کنیم که در بلند مدت از این روش استفاده نکنید. استفاده از این روش در وهله اول باعث خواهد شد که گارانتی دستگاه شما باطل شود. بهتر است برای تمیز کردن دستگاه خود در صورتی که هنوز گارانتی دارد از شرکتی که دستگاه را خریداری کرده اید کمک بگیرید. اما اگر دستگاه شما دیگر گارانتی ندارد افراد متخصص زیادی وجود دارند که می توانید سرویس آسیاب قهوه خود را به آنها بسپارید.

روش استفاده کردن از برنج تنها در زمانی مجاز است که دسترسی به متخصص ندارید و کیفیت قهوه خروجی تان به شدت کاهش یافته است. برنج به خوبی پودر قهوه های مانده در دستگاه را خارج می کند و همچنین روغن مالیده شده به بدنه و قطعات دستگاه را نیز کاهش می دهد. اما در نظر داشته باشید که دانه برنج از قهوه سختی بسیار بالاتری دارد و می تواند به موتور آسیاب قهوه شما فشار بسیاری وارد کند. همچنین ممکن است تیغه های آسیاب شما نیز دچار مشکل شوند. بعضی از افراد برنج نیمه پخته شده را دوباره خشک می کنند و از آن برای تمیز کردن آسیاب قهوه استفاده می کنند. زیرا این مدل برنج سختی کمتری دارد و شاید ریسک به وجود آمدن مشکل برای دستگاه شما را کاهش دهد. اگر صاحب یک کافه هستید به شما پیشنهاد می دهیم نیروهای کافه خود را توسط یک متخصص آموزش دهید که چگونه یک آسیاب قهوه را باید تمیز کرد. و هر یک یا دو هفته حتما این کار را انجام دهید تا هم عمر دستگاه شما بالاتر برود هم کیفیت خروجی قهوه تان افزایش پیدا کند. هر ۳ تا ۶ ماه نیز بهتر است آسیاب قهوه خود را به دست یک متخصص بسپارید تا آن را سرویس کرده و تا کوچک ترین عضو آن را برایتان تمیز کند.

 

 

مراحل تمیز کردن آسیاب قهوه

تمیز کردن یک آسیاب قهوه کار سختی نیست ولی نیاز به دقت و دانش کافی دارد. بهتر است اگر دفعه اول است که قصد دارید این کار را انجام دهید از یک متخصص کمک بگیرید. ولی به طور کلی برای تمیز کردن آسیاب قهوه مراحل زیر را طی کنید.

  • ابتدا دستگاه خود را خاموش کرده و از برق جدا نمایید.
  • محفظه دانه قهوه را از محفظه آسیاب جدا کنید. با یک دستمال نرم به آرامی تمام قطعاتی که مشاهده می کنید را تمیز کرده و روغن را از روی آنها پاک نمایید. از دستمال کاغذی بهتر است که استفاده نکنید زیرا ممکن است تکه هایی از آن بر روی دستگاه بچسبد و باقی بماند. اگر روغن قهوه به راحتی پاک نمی شود بهتر است یک مایع شست و شو با آب گرم درست کنید و دستمال خود را درون آن خیس کرده و سپس دستگاه را تمییز نمایید. اگر از مواد شوینده استفاده می کنید به سرعت دستگاه را از آن پاک کنید تا تیغه های دستگاه آسیاب قهوه تان آسیبی نبیند.
  • دستگاه آسیاب قهوه معمولا از دو تیغه بر روی هم تشکیل شده است. تیغه بالایی و رویی را می توانید به راحتی در بیاورید و تمییز نمایید اما بهتر است که از جدا کردن تیغه پایینی خودداری کنید زیرا نصب و جا انداختن مجدد آن کار راحتی نیست!‌
  • زمانی که تیغه ها را از روی هم برداشتید حسابی تیغه ها را تمیز کنید تا پودر قهوه و روغن قهوه بر روی آنها باقی نماند. بهترین روش این است که هرجایی را که می بینید و دسترسی دارید تمیز کنید. در این مرحله حتی از دستگاهی که هوا را با قدرت می دمد نیز می توانید استفاده کنید تا پودر قهوه را خارج نمایید.
  • بعد از اینکه دستگاه خود را تمییز نمودید دوباره دستگاه را سرهم کنید.
  • ۱۰ تا ۲۰ گرم قهوه را با دستگاه آسیاب قهوه تان پودر کنید.

 

آسیاب قهوه

 

انجام دادن مراحل بالا شاید حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه از شما زمان بگیرد. اما در نظر داشته باشید که صرف کردن این مدت زمان کوتاه باعث افزایش عمر آسیاب قهوه شما خواهد شد. همانطور که قبل تر نیز اشاره کردیم بهتر است که انجام این کار را به یک متخصص بسپارید اما اگر خودتان تصمیم به این کار گرفتید و بعد از تمییز کردن دستگاه نتوانستید قطعه ای را سرجایش بگذارید و دستگاه را سرهم کنید، می توانید از دفترچه راهنمای دستگاهتان کمک بگیرید.

در آخر لازم است به شما یادآوری کنیم که حتما بعد از تمییز کردن دستگاه خود و سرهم کردن آن مقدار کمی قهوه با آن آسیاب کنید. این امر به دو دلیل اهمیت ویژه ای دارد. اول اینکه این فرصت به شما داده خواهد شد تا اگر تیغه های دستگاهتان نیاز به کالیبره دارد آن را انجام دهید. دلیل دوم آن است که کمی روغن قهوه باز هم بر روی دستگاهتان می نشیند. روغن قهوه به مقدار کم برای آسیاب قهوه بد نیست چون از پوسیدگی و زنگ زدگی تیغه های آن نیز محافظت می کند.

استفاده از مطالب این مقاله با ذکر منبع مجاز است.

برای مشاهده انواع آسیاب قهوه به اینجا بروید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *