راه اندازی بیکری

این روزها بیکری، نان پزی و شیرینی پزی جز خدمات غذایی محبوب بین مردم به شمار می رود. یکی از خوبی های بیکری این است که در کنار ارائه یک محصول با کیفیت می توانید خلاقیت زیادی هم در تولید آن به خرج دهید. راه اندازی یک بیکری سختی ها و چالش های مخصوص به خودش را دارد. در این مقاله با ما همراه باشید تا قدم به قدم به مراحل باز کردن یک بیکری بپردازیم.

انواع بیکری

قبل از اینکه به مراحل راه اندازی یک بیکری بپردازیم بهتر است با انواع بیکری آشنا شویم. به طوری کلی می توان بیکری ها را به دو مدل خرده فروش و عمده فروش تقسیم کرد. با اینکه هر دو این بیکری ها محصولات مشابهی را تولید می کنند اما هرکدام به مشتریان مختلفی سرویس ارائه می کنند و همچنین نیازهای اولیه آنها برای راه اندازی متفاوت است. بیکری های خرده فروش خودشان به چند دسته مختلف تقسیم می شوند.

کافه بیکری

همانطور که از نام کافه بیکری پیداست این کسب و کار ترکیبی از کافه و بیکری می باشد. کافه بیکری ها معمولا محصولات از قبل پخته شده ای همچون نان و شیرینی و کوکی را به همراه انواع نوشیدنی برای مردم سرو می کنند. کافه بیکری ها معمولا فضای نشستن دارند و مشتریان می توانند غذای خود در همانجا میل نمایند.

 

کافه بیکری

بیرون بر

بیکری های بیرون بر معمولا یک فضا جلوی کانتر بزرگ دارند ولی میز و صندلی ای در آن نچیده اند. مشتریان به داخل مغازه می آیند و خرید خود را انجام داده و با خود می برند. این مدل از بیکری ها معمولا یک کانتر بزرگ دارند.

فود تراک بیکری

شما می توانید یک فود تراک سیار داشته باشید که در آن محصولات بیکری به فروش می رسانید. اکثرا فود تراک ها فضای کمی دارند و عملا پخت مواد غذایی در خود تراک امکان پذیر نیست. در نتیجه آنها صرفا محصولات آماده شده از قبل را در تراک خود به فروش می رسانند.

بیکری تک محصولی

تعدادی از بیکری ها وجود دارند که تمرکزشان بر روی تولید یک محصول خاص است. به عنوان مثال فقط کیک عروسی تولید می کنند و یا فقط محصولات بدون گلوتن تولید می نمایند. برای راه اندازی این مدل از بیکری بهتر است به دنبال تولید محصولی باشید که سایر بیکری ها به راحتی نمی توانند تولید کنند.

 

بیکری های خانگی

این روزها می بینیم که این مدل از بیکری ها تعدادشان روز به روز بیشتر می شود. یکی از مزیت های این مدل از کار این است که نیازی به خرید تجهیزات اولیه زیادی ندارید و با سرمایه اندک هم می توانید شروع کنید.بیکری های عمده فروش

این مدل از بیکری ها به جای اینکه مستقیما به مردم محصولات خود را به فروش برسانند، با رستوران ها و کافه ها کار می کنند. با توجه به اینکه حجم تولیدی این بیکری ها بسیار زیاد است از دستگاه های صنعتی تر استفاده می کنند. برای راه اندازی بیکری عمده فروشی نیازی نیست که به دنبال یک مکان پر رفت و آمد باشید. معمولا فضای این بیکری ها به دلیل ابعاد دستگاه ها باید بزرگ باشند.

 

بیکری

 

چگونه یک بیکری راه اندازی کنیم؟

بعد از اینکه تصمیم گرفتید چه مدل بیکری ای دوست دارید داشته باشید و چه محصولاتی ارائه دهید، نوبت آن است که به راه اندازی آن فکر کنید. ما مراحل راه اندازی یک بیکری را به ۹ بخش تقسیم کرده ایم که قدم به قدم می توانید طی کنید.

یک بیزینس پلن بنویسید

اولین قدم در راه اندازی یک بیکری این است یک بیزنیس پلن بنویسید. این مرحله اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا در همین مرحله شما مشخص می کنید که چه مدل کسب و کاری قرار است داشته باشید، چه محصولاتی قرار است ارائه دهید و یا چه تجهیزاتی بخرید. همچنین عمده مسائل مالی پروژه نیز در همین قسمت مشخص می شود. بیزینس پلن پایه و فونداسیون کسب و کار شماست پس به راحتی از آن گذر نکنید.

سرمایه اولیه را فراهم کنید

زمانی که قصد می کنید یک بیکری راه اندازی کنید هزینه های زیادی را باید پوشش دهید. از هزینه گرفتن یک ملک مناسب تا بیمه تا تجهیزات،‌ حقوق پرسنل،‌ آموزش پرسنل و … . در نتیجه بهتر است با یک برنامه ریزی دقیق بفهمید که به چقدر سرمایه اولیه نیاز دارید و سعی در تامین آن بکنید. همچنین در نظر داشته باشید که بعد از افتتاح یک بیکری تا چندین ماه ممکن است که به سودآوری نرسید پس بهتر است که مقداری از سرمایه اولیه خود را برای مخارج این چند ماه نگهداری کنید.

به دنبال یک ملک خوب برای راه اندازی بیکری باشید

پس از این که مسائل مالی اولیه تامین شد باید به دنبال پیدا کردن یک ملک خوب باشید. ملکی که دنبالش می گردید به مدل بیکری ای که قصد راه اندازی دارید بسیار بستگی دارد. اگر بیکری خرده فروشی می خواهید راه اندازی کنید بهتر است به دنبال موقعیت هایی باشید که رفت و آمد در آنجا زیاد است. اگر به فکر کار عمده فورشی هستید حتی می توانید کارگاه خود را به بیرون از شهر منتقل نمایید.

 

نان

کسب مجوزها و مدارک لازم

برای راه اندازی یک واحد غذایی معمولا نیاز به دریافت یک یا چندین جواز مختلف دارید. این جوازها ممکن است با توجه به شهر  و محله ای که قصد راه اندازی یک بیکری در آن دارید متفاوت باشد. بهتر است که با محلیان صحبت کنید و از طریق آنها متوجه شوید که برای شروع کسب و کارتان به چه مجوزهایی نیاز دارید.

طراحی داخلی و چیدمان

بعد از این که ملک مورد نظرتان را پیدا کردید باید به فکر طراحی نقشه چیدمان بیکری تان باشید. این که چه دستگاه ها و تجهیزاتی را به چه صورت در اشپزخانه تان بچینید یکی از مهم ترین قسمت های کار است. اگر بیکری تان قرار است میز و صندلی نیز داشته باشد به چیدمان آنها نیز دقت کنید.

برای قسمت آشپزخانه و یا درواقع همان کارگاه بیکری به این نکته دقت کنید که هر بیکری حتما باید 4 قسمت داشته باشد. تمیزکاری، انبار، آماده سازی و پخت. این ۴ بخش مختلف باید ارتباط خوبی با همدیگر داشته باشند. اگر بیکری شما جای برای نشستن هم داشته باشد باید یک بخش کانتر ارائه سرویس نیز به آنها اضافه کنید. چرخه یک بیکری خوب باید به این صورت باشد که اجناس از انبار به آماده سازی برود و سپس از آنجا به قسمت پخت برسد. بعد از پخت نیز می توانید با یک بسته بندی مناسب محصولات خود را به دست مشتریان برسانید. در هنگام طراحی چیدمان آشپزخانه تان به این نکته توجه کنید مسیر لوله های آب و گاز کجا هستند. در این قسمت از کار بهتر است که از کسانی که به صورت حرفه ای این کار را انجام می دهند کمک بگیرید. شرکت فرافود با سابقه ای بیش از ۲۰ سال در طراحی آشپزخانه های صنعتی می تواند در زمینه طراحی و تجهیز آشپزخانه های صنعتی به شما کمک کند.

تجهیزات بیکری را سفارش دهید

تجهیزات لازم برای راه اندازی یک بیکری به این بستگی دارد که بخواهید چه محصولاتی را ارائه دهید. در واقع برای تولید محصولات مختلف بیکری به تجیهزات متفاوتی نیاز خواهید داشت. به طور کلی شاید بتوان تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی یک بیکری را در چند دسته مختلف تقسیم بندی کرد.

 

تجهیزات آماده سازی خمیر

این تجهیزات شامل انواع میکسر خمیر، میز کار برای باز کردن خمیر، چونه گیر، خمیر پهن کن، ترازو و … می شود. در این بخش همچنین به تجهیزاتی مانند پروفر، انواع کابینت نگهداری ظروف، یخچال و فریزر نیاز خواهید داشت.

تجهیزات انبار

انبار و قفسه بندی در هر مدل آشپزخانه ای یکی از مهم ترین بخش های آن به شمار می رود. مخصوصا در یک بیکری شما به فضای زیاد برای نگهداری آرد، شکر، و سایر مواد اولیه خواهید داشت.

تجهیزات پخت

یکی از مهم ترین تجهیزات پخت هر بیکری فر نان و شیرینی آن می باشد. اگر  قصد راه اندازی یک کافه بیکری را دارید یک فر ۴ یا ۶ سینی جوابگو نیاز شما خواهد بود. اما در کارهای صنعتی به فرهای بزرگتری نیاز خواهید داشت.

تجهیزات شوکیس

یکی از مهم ترین قسمت های یک بیکری خرده فروش نحوه به نمایش درآوردن محصولاتش است. این که از شوکیس های زیبا استفاده کنید در فروشتان تاثیر مستقیمی خواهد گذاشت. شوکیس ها مدل های مختلفی دارند که می توانند هم سرد باشند و هم دمای محیط را به شما ارائه دهند.

 

شوکیس

استخدام و آموزش پرسنل

این که به چه تعداد نیرو و پرسنل برای کارتان نیاز داشته باشید به مدل بیکری و همچنین حجم کارتان بستگی دارد. به عنوان مثال یک بیکری خرده فروشی علاوه بر نیروهای متخصص که در کارگاه کار می کنند به تعدادی نیرو برای سالن و گرفتن سفارش مشتریان نیز نیاز خواهند داشت. بهتر است که در شروع کار در قسمت کارگاه حتما یک یا دو نفر نیروی با تجربه داشته باشید. برای بخش هایی همچون ظرف شویی، آماده سازی می توانید از نیروهای کم تجربه تر نیز استفاده نمایید. اگر قصد دارید که کار شیرینی هم به صورت حرفه ای انجام دهید باید یک شف شیرینی پزی نیز به مجموعه خود اضافه نمایید. همچنین در صورتی که به صورت تخصصی قصد ارائه دادن نان را داشته باشید باید از افرادی که تخصص آن را دارند کمک بگیرید.

 

بازاریابی و تبلیغات

قبل از باز کردن نهایی بیکری تان بهتر است که در فضاهای مجازی به تبلیغات بپردازید تا اسم برندتان کمی شنیده شود. برای بازاریابی یکی از نکات حائز اهمیت این است که مشتری هدف خود را به خوبی شناسایی کرده باشید. در این قسمت می توانید از تیم های بازاریابی کمک بگیرید تا برای شما یک کمپین تبلیغاتی پیاده کنند. همچنین داشتن یک صفحه در شبکه های اجتماعی تاثیر بسیاری بر میزان فروشتان در دراز مدت خواهد گذاشت.

بیکری خود را افتتاح کنید

در آخرین مرحله به نظر می رسد که دیگر تقریبا همه چیز برای یک افتتاحیه فوق العاده آماده است. سعی کنید یک افتتاحیه خوب برگذار کنید زیرا باعث خواهد شد که در همان روز اول تعدادی مشتری وفادار به دست آورید. مطمئن شوید که در شبکه های اجتماعی روز افتتاحیه به خوبی اطلاع رسانی شده باشد. معمولا در روز یا هفته های اول یک بیکری می توانید با روش تخفیف روی محصولات مشتریان خوبی را به طرف خود جذب نمایید.

 

برای مشاهده انواع تجهیزات بیکری، پخت نان، شیرینی به اینجا بروید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *