تجهیزات آشپزخانه صنعتی

این مقاله به شما نشان می دهد که چرا نگهداری تجهیزات آشپزخانه صنعتی مهم است و چه فوایدی دارد و چطور می توانید آن را انجام دهید و چه نکاتی را باید رعایت کنید. پس با ما همراه شوید . وقتی آشپزخانه صنعتی را راه اندازی می کنید ، بزرگترین هزینه ای که باید بپردازید خرید تجهیزات لازم است. امروزه مدیران سعی می کنند بهترین و باکیفیت ترین دستگاه ها را برای آشپزخانه خود تهیه کنند و آن ها را در دسترس آشپزان و کارکنان خود قرار دهند.

راه اندازی یک رستوران یک فرآیند پیچیده و هزینه بر است. مدیران رستوران ها و آشپزخانه های صنعتی باید بدانند که چگونه تجهیزات آشپزخانه صنعتی خود را نگهداری کنند و کارکنان خود را در این زمینه آموزش دهند. این کار باعث می شود که تجهیزات سالم و باکارایی بالا باقی بمانند، عمر آن ها طولانی تر شود و هزینه های اضافی را کمتر کند. در ادامه لیستی از مطالب قبل تر در مورد تعمیر و نگهداری تجهیزات آشپزخانه صنعتی را برایتان می گذاریم تا با استفاده از این مطالب بتوانید از دستگاه های خود به خوبی نگهداری کنید.

نظافت آشپزخانه صنعتی
همه چیز درباره تمیز کردن دستگاه اسپرسو
چگونه از سرخ کن صنعتی خود نگهداری کنیم؟
چگونه از آسیاب قهوه صنعتی خود نگهداری کنیم؟ 

 

 

اهمیت تعمیرات و نگهداری تجهیزات آشپزخانه صنعتی

کیفیت، سلامت و طعم غذاها به شدت به کیفیت تجهیزات آشپزخانه صنعتی وابسته است. دستگاه ها و تجهیزات باید سالم ، باکیفیت و بدون نقص فنی باشند تا غذای درجه یک و خوشمزه ای را تولید کنند. دستگاه ها اگر فرسوده و خراب باشند ، غذای بی کیفیت و ناسالمی را به مشتری می دهند. این برای هر آشپزخانه ای قابل قبول نیست.

تجهیزات آشپزخانه صنعتی باید سالم و بدون عیب باشند چون این کار باعث می شود که طعم و مزه و کیفیت غذا بهتر شود و مشتری ها را راضی کند. این همان هدف اصلی کسب و کار شما است. عوامل اصلی که مشتریان رستوران را خوشنود می کند، اول طعم و بوی خوش غذاهاست و بعد نظم و ترتیب در محل است که شامل کیفیت خدمات و سرعت تحویل سفارشات می شود. این عوامل به عملکرد صحیح و دقیق تجهیزات و دستگاه ها وابسته است. عملکرد صحیح و دقیق تجهیزات و دستگاه ها به انتخاب و خرید دستگاه های با کیفیت و نگهداری و استفاده درست و اصولی از آنها مربوط می شود.

 

تجهیزات آشپزخانه صنعتی

نگهداری تجهیزات آشپزخانه یکی از راه های کاهش هزینه هاست. چون خرید یا تعمیرات هر دستگاهی بسیار گران است. شما با داشتن یک برنامه منظم و درست در نگهداری و سرویس هزینه های خود را به شکل قابل ملاحظه ای کم می کنید و نیاز ندارید همواره نگران پرداخت هزینه تعمیر آنها باشید. علاوه بر این، نگهداری تجهیزات باعث افزایش طول عمر دستگاه ها می شود. هرچه دستگاه سالم تر باشد مصرف برق کمتر و بهتری دارد. زمانی که شما اطمینان از عملکرد دستگاه های خود داشته باشید، هزینه های رستوران و آشپزخانه خود را راحت تر کنترل می کنید.

 

دفترچه راهنمای تجهیزات آشپزخانه صنعتی خود را بخوانید

شرکت های سازنده با تولید هر وسیله و دستگاه یک دفترچه راهنما را نیز در کارتون بسته بندی قرار می دهند. این دفترچه راهنما شامل تمام نکات مهم و تمام آموزش های لازم برای راه اندازی، استفاده و نظافت دستگاه است. شما باید تمام نکات را با دقت مطالعه و اجرا کنید. پیشنهاد می کنیم که دفترچه راهنمای تجهیزات آشپزخانه صنعتی را برای زمان هایی که دستگاه نیاز به سرویس و یا جابه جایی دارد نگهداری و در زمان لازم به آن مراجعه کنید.

 

نظافت دوره ای تجهیزات آشپزخانه صنعتی

نظافت و ضدعفونی کردن تجهیزات آشپزخانه صنعتی یکی از اقدامات مهم است. این کار برای هر دستگاه باید بر اساس برنامه منظم و توصیه های نوشته شده در دفترچه راهنما صورت گیرد. با نظافت دوره ای برنامه ریزی شده و منظم، دستگاهها از ذرات غذایی باقی مانده و کثیف، زنگ زدگی و آهک که موجب خرابی و کاهش کیفیت دستگاهها و غذاها می شوند، حفاظت می شوند.

 

 

تعمیر و سرویس دوره ای تجهیزات آشپزخانه صنعتی

همه ما تجربه کار با انواع دستگاه  های برقی و گازی را داریم. ما می دانیم که بعضی از دستگاه ها پس از مدتی استفاده نیاز به سرویس و تنظیم مجدد دارند. بعضی از قطعات دستگاه ها پس از سالها استفاده کم کم ساییده می شوند، این دستگاه ها و قطعات اگر شما به آنها رسیدگی نکنید به درستی عمل نمی کنند و مشکلاتی دارند.

به ویژه دستگاه هایی که مربوط به پخت و پز هستند روی نوع و کیفیت غذاها یا مواد اولیه اثر منفی می گذارند. تجهیزات آسیب دیده یا قطعات آسیب دیده باید تعمیر شوند و دستگاه هایی که نیاز به سرویس مجدد دارند باید در اولین فرصت سرویس داده شوند. زمانی که دستگاه ها به موقع تعمیر شوند مدت زمان بیشتری قابل استفاده هستند و شما نیاز به استفاده از تجهیزات آشپزخانه صنعتی جدید نخواهید داشت.

البته این نکته هم بسیار مهم است، شما باید مراقب باشید و دقت کنید که اگر هر دستگاهی در طعم، کیفیت و سلامت غذاها تاثیر منفی دارد و با تعمیر و سرویس دادن این مشکل برطرف نشد، دستگاه شما حتما باید تعویض شود.

تجهیزات آشپزخانه صنعتی به چه دلیلی خراب می شوند؟

گاها بعضی از مشکلاتی که در تجهیزات رستوران و فست فود پیش می آید به دلیل بی توجهی و غفلت هایی رخ می دهد که به راحتی قابل کنترل کردن است. با رعایت موارد زیر می توان مشکلاتی که دلیل بروز آن ها عوامل زیر است را کمتر کرد.

 • شما نباید از دستگاه بیشتر از حد توان و بازدهی توصیه شده توسط شرکت سازنده استفاده کنید.
 • خاموش نکردن دستگاه هایی مانند چرخ گوشت یا میکسر، زمانی که کار ندارد و استفاده نمی شود.
 • پرسنل و کارمندان کنجکاو دستگاه را دستکاری کنند و تنظیمات آن را عوض کنند.
 • اپراتور و پرسنل غیر فنی و آموزش ندیده را برای استفاده از دستگاه انتخاب کنید.
 • شما سرویس های دوره ای مورد نیاز دستگاه ها را صورت ندهید.
 • نظافت نکردن دستگاه ها به صورت منظم و مرتب.
 • توجه نکردن به دستورالعمل های دستگاه ها.
 • به پایین آمدن بازدهی و عملکرد تجهیزات توجه و دقت نکنید.
 • تعمیر نکردن تجهیزاتی که مشکل و خرابی بسیار کوچکی دارند و این باعث خرابی بیشتر در مدت زمان بیشتر می شود.
 • استفاده از دستگاه طبق دستورالعمل داخل دفترچه راهنما.
 • آموزش های لازم را قبل از استفاده از تجهیزاتی مانند ماشین لباسشویی و ظرفشویی نبینید.
 • پرسنل در صورت نیاز از مشاوره گرفتن از شرکت تولید کننده خودداری کنند.
 • عوض نکردن قطعات مصرفی
 • بازدید نکردن منظم از تجهیزات آشپزخانه صنعتی

 

نحوه تشخیص مشکل در تجهیزات آشپزخانه صنعتی

برای تشخیص مشکلات دستگاه های برقی و گازی در آشپزخانه خود، می توانید از روش های مختلفی استفاده کنید. برخی از این روش ها عبارتند از:

 • بررسی علائم و نشانه هایی که دستگاه نشان می دهد، مانند صدا، بو، دود، گرما، سردی و غیره.
 • بررسی سیم کشی، قطعات و المنت های دستگاه و اطمینان از اتصال صحیح و عدم آسیب دیدگی آنها.
 • استفاده از ابزارهای اندازه گیری، مانند مولتی متر، فشار سنج، ترمومتر و غیره برای سنجش پارامترهای مهم دستگاه، مانند جریان برق، فشار گاز، دما و غیره.
 • رعایت دستورالعمل های تولید کننده دستگاه و پیروی از توصیه های آن در مورد نحوه راه اندازی، استفاده، نگهداری و تعمیر دستگاه.
 • مراجعه به منابع معتبر و مفید، مانند کتاب ها، مقالات، وب سایت ها و ویدئو های آموزشی که درباره تشخیص و رفع مشکلات دستگاه های برقی و گازی اطلاعات دارند.

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *