همه چیز در مورد تجهیزات آشپزخانه صنعتی

همه چیز در مورد تجهیزات آشپزخانه صنعتی

تجهیزات آشپزخانه صنعتی کدامند و استفاده از آنها چه اهمیتی دارد؟ معیارهای انتخاب و خرید این تجهیزات چه چیزهایی هستند؟ چرا در طراحی آشپزخانه صنعتی، نوع تجهیزات به کار رفته در آن اهمیت دارد؟ همانطور که از نامش پیداست، آشپزخانه صنعتی فضایی برای تهیه غذا و انواع خوردنی هاست که به صورت انبوه و تعداد بالا، غذاها و خوردنی ها در آن آماده می شود. برای آماده سازی این غذاها نیاز است تا از تجهیزات صنعتی مناسب برای پخت و پز استفاده شود. در این صورت کار با کیفیت بالاتر و سهولت بیشتر صورت می گیرد. در ادامه راهنمای شما برای انتخاب و خرید تجهیزات صنعتی آشپزخانه خواهیم بود. با ما همراه باشید.

 

همه چیز در مورد تجهیزات آشپزخانه صنعتی

طراحی آشپزخانه صنعتی

 

طراحی آشپزخانه صنعتی و تجهیزات آن با چه هدفی صورت می گیرد؟

طراحی آشپزخانه صنعتی و تهیه تجهیزات آشپزخانه صنعتی با هدف افزایش کیفیت و تنوع غذاها، ایمنی و بهداشت کامل و همچنین چرخه پخت و پز بیشتر و سرعت بالاتر انجام می شود. از آنجایی که تکنولوژی رشد بسیار زیادی داشته است، از آن حتی در رستوران ها و کترینگ های بزرگ نیز به جهت ارتقاء کیفیت استفاده می شود. تجهیزات کافه و رستوران نیز به صورت صنعتی در آشپزخانه های بزرگ قرار می گیرند. بدین ترتیب چرخه تولید و پخت و پز افزایش پیدا می کند که این موضوع مزایای بسیار زیادی را به دنبال دارد.

چه تفاوتی بین تجهیزات آشپزخانه صنعتی و تجهیزات آشپزخانه معمولی وجود دارد؟

حتی از نظر نام هم تجهیزات آشپزخانه صنعتی با تجهیزات آشپزخانه معمولی تفاوت دارند. در واقع زمانی که از آشپزخانه صنعتی حرف می زنیم، تمام وسایل و تجهیزات برای تهیه مقدار زیادی غذا و خوراکی طراحی و تولید شده اند. این در حالیست که در آشپزخانه معمولی چنین موضوع صدق نمی کند.

از طرفی دیگر، تجهیزات آشپزخانه صنعتی از دوام و ماندگاری بالاتری برخوردار هستند. علاوه بر این موارد، تمامی تجهیزات آشپزخانه صنعتی، عملکرد پیشرفته تر و حرفه ای تری دارند. بنابراین برای تهیه غذاها در مقدار بالا بهترین گزینه هستند.

 

تجهیزات و وسایل آشپزخانه صنعتی

 

تجهیزات آشپزخانه صنعتی چند دسته هستند؟

تعداد تجهیزات آشپزخانه صنعتی بسیار زیاد است. با توجه به نوع فعالیت آشپزخانه، رستوران، کترینگ، کافه و… تجهیزات مختلفی مورد نیاز است. در حالت کلی این تجهیزات در دسته های زیر طبقه بندی می شوند:

تجهیزات مخصوص پخت و پز آشپزخانه صنعتی

تجهیزات نگه داری غذا

تجهیزات آماده سازی غذا

تجهیزات سرو غذا

تجهیزات شستشو

تجهیزات آشپزخانه صنعتی باید دارای چه ویژگی هایی باشند؟

تجهیزات آشپزخانه صنعتی انواع مختلفی دارد. تنوع بسیار زیاد تجهیزات صنعتی آشپزخانه باعث سهولت در پخت و پز و آماده سازی غذا شده است. آیا می دانید این تجهیزات باید چه ویژگی هایی داشته باشند؟ به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • سبک و مقاوم

اولین و مهمترین ویژگی تجهیزات آشپزخانه صنعتی، سبک بودن و مقاوم بودن آنهاست. همانطور که می دانید این تجهیزات ابعاد و اندازه بزرگی دارند. بنابراین در صورتی که وزن آنها بالا باشد، دشواری ها و چالش هایی را به وجود می آورند. در عین سبکی، این تجهیزات باید از مقاومت بالایی برخوردار باشند تا کیفیت و کارایی شان افت پیدا نکند. مقاوم بودن در برابر ضربه، خط و خش، مواد شوینده و… یکی از مهمترین ویژگی های تجهیزات آشپزخانه صنعتی به حساب می آیند.

 

 

خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی

 • جدید و به روز

جدید بودن و به روز بودن تجهیزات، موضوع مهم دیگر است. تجهیزاتی که به تازگی ساخته شده باشند، منطبق با آخرین استانداردها و اصول در اختیار مشتریان قرار می گیرند. در نتیجه استفاده از تجهیزات به روز برای آشپزخانه صنعتی باعث افزایش راندمان کاری می شود.

تجهیزات آشپزخانه صنعتی بر چه اساسی انتخاب می شوند؟

در طراحی آشپزخانه صنعتی، نوع کاربری آشپزخانه مشخص می شود. به عنوان مثال تجهیزاتی که برای یک رستوران لازم است با تجهیزات کافه تفاوت بسیار زیادی دارد. بنابراین اصلی ترین معیار تعیین وسایل آشپزخانه صنعتی، نوع کاربری آشپزخانه است. بعد از آن، توجه به ظرفیت پذیرش آشپزخانه، معیار اصلی تعیین کننده وسایل و تجهیزات است. پس از مشخص شدن این اطلاعات، میزان بودجه و جنس و متریال به کار رفته در تجهیزات صنعتی، عامل تعیین کننده است.

خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی باکیفیت چه مزایایی به همراه دارد؟

در صورتی که برای خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی باکیفیت اقدام کنید، مزایای متعددی شامل حالتان می شود. خرید تجهیزات و وسایل آشپزخانه صنعتی از فروشنده معتبر باعث می شود تا:

 • کیفیت پخت و پز در آشپزخانه بالا برود.
 • ضایعات مواد غذایی به حداقل برسند.
 • میزان بهداشت آشپزخانه صنعتی بالا رود.
 • نیاز به استخدام و استفاده از نیروی انسانی کاهش پیدا کند.
 • تنوع و ظرفیت پخت افزایش یابد.
 • ظاهر بسیار شیک، زیبا و حرفه ای در آشپزخانه به وجود بیاید.

و…

مهمترین تجهیزات برای آشپزخانه صنعتی کدامند؟

همانطور که متوجه شدید برای خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی، باید نوع کاربری آشپزخانه و ظرفیت آن مشخص شود. به طور کلی پرکاربردترین تجهیزات برای آشپزخانه های صنعتی به شرح موارد زیر هستند:

 • فر

فرهای صنعتی انواع مختلفی دارند اما باید بدانید که جزو پرکاربردترین تجهیزات در آشپزخانه صنعتی به حساب می آیند. برخورداری از سیستم طبخ با حرارت یکنواخت، سیستم بخارپز، برخورداری از سیستم شستشوی خودکار و… از جمله ویژگی های فرهای صنعتی هستند که باعث می شود وجود آنها در یک آشپزخانه صنعتی لازم و ضروری باشد.

 

 

آشنایی با تجهیزات آشپزخانه صنعتی

 

 • اجاق گاز

یکی از ضروری ترین تجهیزات آشپزخانه صنعتی، اجاق گاز است. اجاق گازهای صنعتی برخلاف اجاق گازهای خانگی قابلیت های بسیار زیادی دارند. دمای بالا، ایمنی بالا و بهره وری انرژی از جمله بارزترین ویژگی های اجاق گاز صنعتی هستند.

در طراحی آشپزخانه صنعتی، استفاده از یخچال های صنعتی جایگاه ویژه ای دارد. این یخچال ها توانایی بالایی در صرفه جویی در مصرف برق دارند. همچنین وجود کمپرسورهای باکیفیت در این یخچال ها باعث می شود تا دمای مواد غذایی با دقت بیشتری کنترل شود.

 • سرخ کن های صنعتی

حفظ کیفیت و طعم غذا، کاهش پروسه آماده سازی غذا و مصرف روغن کمتر جزو بارزترین ویژگی های سرخ کن های صنعتی است. این سرخ کن ها در مدل های مختلفی طراحی و تولید شده اند که می توان بر اساس ظرفیت و کاربری آشپزخانه یکی از انواع آن را انتخاب کرد.

 • ماشین ظرفشویی صنعتی

یکی دیگر از محبوب ترین تجهیزات آشپزخانه صنعتی، ماشین ظرفشویی است. چرخه شستشوی استاندارد، کاهش زمان شستشو، صرفه جویی در مصرف آب و مواد شوینده  و… از جمله بارزترین ویژگی های این محصول است.

چه کسانی به خرید تجهیزات صنعتی برای آشپزخانه نیاز دارند؟

تجهیزات آشپزخانه صنعتی در دسته بندی و انواع مختلف در بازار موجود هستند. کسانی که به خرید و استفاده از این تجهیزات نیاز پیدا می کنند افرادی هستند که می خواهند کسب و کارشان را گسترش دهند و حرفه ای عمل کنند.

کافه داران

صاحبان باغ و رستوران

هتل داران

تولید کنندگان و کارخانجات غذای سفره

آشپزخانه ها و کترینگ ها

غذا خوری های دانشگاه

آشپزخانه های خوابگاه ها

سالن های غذا خوری نظامی

و…

جمع بندی نهایی

تجهیزات آشپزخانه صنعتی در انواع مختلفی تولید شده اند تا پخت و پز در فضای بهداشتی تر، باکیفیت بالاتر و در زمان کوتاه تر انجام شود. در این بخش به پرکاربردترین تجهیزاتی که برای آشپزخانه های صنعتی استفاده می شوند اشاره کردیم. استفاده از این تجهیزات باعث کاهش استفاده از نیروی انسانی، حفظ کیفیت و طعم مواد غذایی، پخت و پز باکیفیت تر، رعایت بهداشت و بسیاری مزایای دیگر می شود. اگر جزو کسانی هستید که به استفاده از این تجهیزات نیاز دارند، می توانید با خرید تجهیزات باکیفیت برای آشپزخانه صنعتی، کسب و کارتان را بهداشتی تر، حرفه ای تر و گسترده تر ادامه دهید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *