نگاهی خواهیم داشت به گزارش های منتشر شده توسط Whole Foods  (انجمن ملی رستوران ها) و منابع دیگر برای شناسایی گرایش های غذایی در سال 2018 :

از جمله این خوراکی ها می توان به دونات با طعم های منحصر بفرد، برش های گوشت غیر مرسوم، سبزیجات تخمیر شده، جایگزین های گوشت، حبوبات، خوراکی های نرم و گل های خوراکی اشاره کرد.
خوراک های گرم خاورمیانه، پرو و فیلیپینی نیز از جمله ی این خوراکی ها می باشد.
از سوپ های بزرگ Dumplings تا وافل مخروطی مرغ، تنوع زیادی از خوراکی های محبوب در سال 2017 برای امتحان کردن وجود داشته است.
همانطور که به آخر سال نزدیک می شویم، به دنبال این هستیم که چه نوع خوراکی هایی در سال 2018 پرطرفدار خواهد بود.
ما توسط گزارش های منتشر شده توسط Whole Foods  (انجمن ملی رستوران ها) و دیگر منابع، غذاهایی که در سال پیش رو در منو ها در همه جا مشاهده خواهیم کرد را شناسایی کردیم.

دونات با طعم های خاص

دوران دونات های شکلاتی به پایان رسیده است. مغازه های دونات در سراسر دنیا ظاهر شده اند، با عطر و طعم های خاص مثل کافه دولچه در آمریکا، که دونات های خود را با اسنیکرز گارنیش می کنند. Donut Papi استرالیا دونات های خوشمزه پر شده با سس کاستارد و  Du’s Donuts نیویورکی دونات هایی با طعم مالت موز، گلابی و اسپرسو هل ارائه می دهد.
انجمن ملی رستوران ها دونات های نسل جدید را جزء 10 خوراکی پرطرفدار سال 2018 معرفی کرد.

بستنی رولی تایلندی

این سبک خاص از سرو بستنی که اصالتا از کشور تایلند آمده است و آماده سازی مخصوص خود را نیز داراست، در سراسر دنیا طرفدار پیدا کرده است.
مایع بستی بر روی یک سطح سرد ریخته شده و یخ میزند و سپس آنرا با دست رول کرده و داخل لیوان می گذارند که با تاپینگ های مختلفی سرو می شود.
انجمن ملی رستوران ها این مدل از بستنی را جز 15 خوراکی پرطرفدار سال 2018 معرفی کرد.

کیک لایه باز

صاحب Milk Bar  کریستینا توسی برای اولین بار از کیک لایه باز رونمایی کرد.یک کیک ردیفی که لایه های آن از کنار معلوم بوده که نامگذاری آن نیز به همین خاطر می باشد. در میان انواع آن کیک های تولد طرفدار های بسیاری دارند و مدل کیک less-is-more به سرعت در میان کیک های عروسی و کیک های خانگی گسترش پیدا کرد.
توسی پیش بینی کرده که این روش پخت کیک در سال 2018 هم ادامه پیدا خواهد کرد.

خوراکی های نرم

یکی دیگر از دسر هایی که توسی به عنوان خوراکی پرطرفدار در سال 2018 معرفی کرد، Soft Serve است.در این زمان بسیاری از طعم های بد شروع به راه پیدا کردن به دنیای خوراکی های پرطرفدار در سال جدید کردند. مثلا درDominique Ansel Bakery در توکیو Soft Serve هایی با طعم های هندوانه و ذرت، و طعم هایی مثل چای سبز Matcha ، کنجد سیاه ، Purple ube درSoft Serve  در نیویورک وجود دارد.

کروسان با طعم های منحصر به فرد

ابداع کننده دسر، خانم توسی همچنین لایه های نازک خمیری که در بین آن کره ریخته شده است- خمیری که برای قنادی مثلا برای پخت کروسان استفاده می شود – را به عنوان یکی از مواد اصلی در بیکری ها در سال 2018 معرفی کرد.
این موضوع خیلی جدید نیست. رستوران نیویورکی Union Fare با فروش کیک تولد کروسان پر شده با کرم طعم دار وارد دنیای خوراکی های هیبرید شد.دیگر طعم های کروسان شامل Matcha و Red velvet است.

آیتم های صبحانه بومی

به نظر میرسد وعده برانچ ( وعده بین صبحانه و ناهار ) در آخر هفته ها بسیار پرطرفدار بوده،و رستوران ها شروع به ایجاد تغییرات جدید در استایل صبحانه کلاسیک کردند.طبق گزارشات انجمن ملی رستوران ها، بسیاری از رستوران ها وارد پخت غذاهای با پخت سنتی مثل املت تخم مرغ و سوسیس و پنکیک شیره نارگیل شدند. این انجمن این سبک از صبحانه را جزو یکی از 5 خوراکی پرطرفدار در سال 2018 معرفی کرد.

جایگزین های گوشت

همبرگر غیر گوشتی برای اولین بار توسط یک رستوران در نیویورک بنام David Chang’s Momofuku Nishi در تابستان سال 2016 سرو شد. این غذا به عنوان جایگزین قابل قبول گوشت برای هر دو گروه گیاهخواران و گوشتخواران محسوب شد و به منوی رستوران ها در هردو سواحل شرقی و غربی اضافه گردید.
مورد استقبال قرار گرفتن برگر غیر گوشتی مدیون heme ( مولکولی که باعث رنگ صورتی گوشت شده، آنرا آبدار می کند و به آن طعم می دهد) است. بی بی سی heme را بهترین جهش سال 2018 نامگذاری کرد وآنرا ” یک گام ممکن برای جایگزین کردن گوشت در جهت حفظ محیط زیست” می داند.

سالاد Poke

Poke یک سالاد ماهی خام بومی هاوایی است. و برای اولین بار از ایالت کالیفرنیا وارد آمریکا شد. پس از آن به زودی گسترش پیدا کرد و وارد نیویورک شد و در اکثر رستوران ها به مشتریان این امکان داده شده که برای سالاد خود از تاپینگ هایی مثل نودل کلم، آووکادو و جلبک دریایی انتخاب کنند. هنوز بسیاری از شهر های بزرگ مثل لندن هستند که با این سالاد آشنایی ندارند اما بی بی سی پیش بینی کرده که در سال جدید این موضوع تغییر خواهد کرد.به گفته Eater، تعداد رستوران های هاوایی در اپلیکیشن Foursquare از سال 2014 تا 2016 دو برابر شده و از 342 به 700 رسیده است ؛ که در سال 2020، این تعداد می تواند به بیش از 1000 تا برسد.

فرآوری غیر سنتی گوشت

اگر چه در سال 2017 برنج در رژیم های غذایی دیده شد، اما به گفته انجمن ملی رستوران ها گوشت از مواد غذایی اصلی در سال جاری محسوب می شود. انجمن ملی رستوران ها شیوه جدید سرو گوشت مثل گوشت ترد کتف، استیک صدف، استیک وگاس و Merlot را جزو پرطرفدارهای سال 2018 اعلام کرد.

ترشی سبزیجات

بر اساس گزارس بی بی سی، سال آینده سلامت روده از اهمیت حائزی برخوردار است، به همین دلیل استفاده از سبزیجات پخته و ترشی سبزیجات افزایش یافته است. در حالیکه برخی از سبزیجات باعث نفخ معده می شود، سبزیجاتی که ترشی شده یا پخته می شود مثل mico ،kimchi و kefir می توانند به هضم غذا کمک کنند.

گوشت Heritage 

گوشت در سال 2018 تنها ماده غذایی نیست که گوشتخواران بر روی آن تمرکز دارند. انجمن ملی رستوران ها گوشت heritage-breed  را به عنوان یکی از 20 خوراک پرطرفدار در سال جدید معرفی کرد. این نوع گوشت مربوط به دامپروری غیر تجاری است که در گذشته توسط کشاورزان انجام می شد، اما امروزه به علت صنعتی شدن کشاورزی استفاده از این روش کم شده است.این گونه دارای ویژگی ژنتیکی خاص بوده و در مزارع پایدار و ارگانیک پرورش داده می شود.

سبزیجات خاص 

در سال گذشته سبزیجات و مواد غذایی گیاهی و همچنین رژیم غذایی گیاهخواری طرفدار بسیاری پیدا کرده بود که انتظار می رود این روند در سال 2018 نیز ادامه پیدا کند. برای دومین بار از سال 1900، تعداد کشاورزان زیر 35 سال افزایش پیدا کرده که بر اساس تحقیقات اخیر آمار کشاورزی USDA ( دپارتمان کشاورزی ایالات متحده )، این موضوع باعث ایجاد نوآوری در بخش کشاورزی خواهد شد.
همچنین به گفته Whole Foods به علت اصراری که امروزه در جهت کاهش به هدر رفتن مواد غذایی وجود دارد، آشپزها از همه ی قسمت های سبزیجات مثل: ساقه ها، برگ ها و پوست سبزیجات که در گذشته دور ریخته می شدند، استفاده می کنند.

 

غذای پرو

سه رستوران واقع در پرو امسال در لیست 50 رستوران برتر جهان قرار گرفتند، که یکی از آنها Central in Lima است که در 5 ردیف اول قرار گرفته. این رستوران یک شاهکار کوچک برای یک کشور کوچک نیست، بلکه نشانه ای برای گسترش و رشد غذاهای کشور پرو می باشد. انجمن ملی رستوران ها این نوع غذا را جزو 20 غذای پرطرفدار در سال 2018 معرفی کرد.

دانه های باستانی

دانه های باستانی به گذشته باز می گردند – بخصوص به عنوان مواد تشکیل دهنده در غلات، اسنک ها، نودل، انواع نان و دیگر محصولات نانوایی مورد استفاده قرار می گیرند که بر اساس Innova Market Insights در 2.5% از محصولات جدیدی که از ماه ژوئن سال 2016 تا ژوئن سال 2017 تولید شدند از دانه های باستانی استفاده شده است. یک جهش بزرگ از 0.05% محصولات حاوی دانه های باستانی در سال 2007.
نمونه هایی از این دانه ها عبارتند از گندم آلمانی ( spelt )،  تاج خروس  (amaranth)، گندم خراسان  (kamut)  و لوبیای چینی (lupin).

غذای فیلیپینی

در حال حاضر در آمریکا، غذای فیلیپینی اهمیت خاص خود را دارد. رستوران Jollibee که به مکدونالد فیلیپین معروف است، در حال گسترش است و Ube  “purple yam”خوراکی بنفش رنگ مخصوص فیلیپین در سال گذشته در همه جا دیده شده.
از مرغ و وافل گرفته تا بسیاری از محصولات بیکری ها، تقریبا هیچ ماده غذایی نیست که سیب زمینی بنفش “purple yam” را در خودش ندیده باشه.

غلات و دانه های پروتئینی بسته بندی شده

2013 به عنوان سال رسمی کینووا نامگذاری شد، اما به نظر میرسد دانه های غنی از پروتئین تا 5 سال بعد هم محبوب خواهند ماند، همراه با مقدار زیادی از دانه های دیگر که با پروتئین بسته بندی شده است.
دانه های چیا، شاهدانه و کتان تنها تعداد کمی از مواد افزودنی به مواد غذایی مثل ماست، جو دو سر و کره بادام زمینی است.
انجمن ملی رستوران، غلات و دانه های غنی از پروتئین را یکی از پرطرفدارترین مواد غذایی سال 2018 نامید.

گل های خوراکی

امروزه با توجه به اهمیت ظاهر غذا، قابل توجه است که گل های خوراکی راه خود را به غذاها و نوشیدنی ها پیدا کرده اند. همه ی غذاهایی که دارای گلهای خوراکی هستند از پرطرفدار های سال 2018 محسوب می شوند، و می گویند که گلبرگ ها می توانند باعث ایجاد طعمی شیرین و عطر و بوی تازه در غذا شوند.
گل های خوراکی گاهی اوقات به عنوان طعم دهنده مورد استفاده قرار می گیرند مثل لته اسطوخدوس یا غذاهایی با طعم گل رز. حتی یکی از آشپز های Tel Aviv از آنها برای پیتزای ساشیمی خود استفاده می کند.

چیپس هایی که به جای سرخ کردن پف داده می شوند

چیپس سیب زمینی خوشمزه و اعتیادآور است اما نمی توان ناسالم بودن آن را انکار کرد. این همان علتی است که بسیاری از برند ها به جای سرخ کردن از روش های جایگزین سالم تر استفاده می کنند. طبق گفته Whole Foods استفاده از روش های سالم تر را از روش های پرطرفدار برای تولید اسنک در سال 2018 اعلام کرد که تکنولوژی جدیدی پشت این اتفاق است.
روش های جدید  extrusion ( روش های پردازش و ترکیب مواد )، راه را برای تولید popped cassava chips ، puffed pasta bow ties  ، seaweed fava chips  و  puffed rice clustersمیسر کرد.

ادویه جات و غذاهای خاورمیانه ای

طبق گزارشات پرطرفدار های سال 2018 Whole Foods ، غذاهای خاورمیانه ای در سال آینده در میان آمریکایی ها بسیار پرطرفدار خواهند بود.
خوراکی هایی مثل حمص، پیتا و فلافل که از قدیم بوده اند اکنون دیگر برای مردم تازگی نداشته و امروزه آنها آماده جست و جو بیشتر در سنت ها، تنوع های منطقه ای و ترکیبات کلاسیک و سنتی فرهنگ خاورمیانه ای با ایرانی، اسرائیلی ، مراکشی ، سوری و لبنانی هستند که در صدر جدول گزارشات Whole Foods هم قرار دارند.
ادویه جات و موادی مثل هریسا، هل، زعتر، انار، بادمجان، جعفری، و تهینی ( کنجد آسیاب شده با ارده ) در منوی رستوران ها در سراسر کشور گسترش پیدا خواهد کرد.

طعم دهنده های خانگی

ادویه جاتی که از مغازه خریداری می شوند ممکن است سرشار از مواد مضر برای سلامتی شما باشند مثل سدیم و شکر. در حقیقت، یک قاشق سوپ خوری سس کچاپ دارای مقدار زیادی شکر بوده که معادل قند یک کوکی شکلاتی می باشد. بنابراین، تعجبی ندارد اگر در سال آینده مردم وقت خود را صرف تولید ادویه جات خانگی کنند. انجمن ملی رستوران ها ادویه جات خانگی را از پرطرفدارهای سال 2018 معرفی کرد.

استفاده از مطالب ارائه شده با ذکر منبع مانعی ندارد.
www.farafood.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *