هود آشپزخانه صنعتی

هود آشپزخانه صنعتی‌ باید به یک سری قواعد و قوانین پایبند باشد تا به خوبی کار کند. وقتی نوبت به خرید هود می‌رسد برای جلوگیری از خطرات احتمالی نظیر آتش‌سوزی و همچنین داشتن گردش هوای مناسب به منظور بالا رفتن کارایی پرسنل رستوران خود باید به نکات بیشتری دقت کنید زیرا خروجی یک آشپزخانه که تمامی جوانب و استاندارد‌های روز دنیا در آن رعایت شده باشد می‌تواند عالی و بی‌نظیر باشد. در دنیای امروزه تلاش متخصصین و مهندسین صنایع بر این است تا با به روز کردن تجهیزات و استفاده هرچه بهتر از تکنولوژی، تجهیزات و امکاناتی برای شما فراهم شود تا در آشپزخانه خود دغدغه‌ای به جز طمع و مزه نداشته باشید. در این مقاله با هم به این موضوع می‌پردازیم که هود آشپزخانه صنعتی چیست و چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد تا در یک محیط ایمن کار کنیم.

هود آشپزخانه صنعتی

هود آشپزخانه صنعتی چیست؟

هود آشپزخانه صنعتی به تجهیزی گفته می‌شود که بالای خط پخت‌های آشپزخانه مانند خط پیتزا، انواع ساندویچ، برگر، انواع کباب، دمکن‌های برنج، اجاق‌های گاز، فرهای کامبی، ماشین ظرفشویی، سرخ کن، گریل روغنی، پاستاپز، فر نان و شیرینی، اجاق گاز زمینی کوره‌دار، دونر ماشین، تنور و … قرار می‌گیرد تا با جمع کردن هوای گرم، چربی و دود تولیده شده توسط تجهیزات پخت به گردش هوای محیط شما کمک کند. همچنین هودهای دو جداره با داشتن یک ردیف پرده هوا در جلوی آن به شما این امکان را می‌دهد تا هوای تازه را از طریق خود هود به محیط منتقل کنید.

انواع هود آشپزخانه صنعتی

 • هود گریل یا پشت بلند که بیشتر بالای سر دستگاه‌هایی نظیر سرخ‌کن، گریل ذغالی، گریل روغنی و اجاق گازهای 2 شعله و 4شعله، پاستاپز رومیزی و … قرار می‌گیرد. در این هود آشپزخانه صنعتی لبه پشتی بلندتر از لبه جلویی می‌باشد. این طراحی به ویژه باعث آن می‌شود که دود و چربی مدت زمان بیشتری در باکس هود بماند و به سانتریفیوژ فرصت بیشتری برای جمع کردن این هوا می‌دهد.
 • هود مکعبی یا دیواری به هودهایی گفته می‌شود لبه جلویی و پشتی آن معمولا به یک اندازه است و در بیشتر پروژه‌های رستورانی و هتلی استفاده می‌شود.
 • هود جزیره‌ای که از هر چهار طرف به دیواری وصل نیست و به سقف پروژه متصل می‌گردد. هودهای جزیره‌ای بالای جزیره‌های پخت مانند جزیره پخت‌های الکترولوکس، لوتوس، آنجلوپو و … قرار می‌گیرد.

 

هود آشپزخانه صنعتی

هود آشپزخانه صنعتی چگونه کار می‌کند؟

مکانیزم هود آشپزخانه صنعتی به این صورت است که دود و هوای گرم ابتدا در باکس آن محبوس می‌شود سپس از طریق فیلترهای چربی‌گیر، چربی‌های اضافی تا حد امکان گرفته می‌شود. در نهایت به کمک سانتریفیوژ و کانال‌هایی که به هود متصل شده‌اند این هوای گرم و دود تخلیه شده و از این محیط خارج می‌شوند. در نظر داشته باشید که چربی جمع شده توسط فیلترها در یک مخزن کوچک جمع آوری می‌شود و شما بایستی در پایان هر شیفت کاری آن مخزن را تمیز و خالی کنید. همچنین فیلترهای هود باید این قابلیت را داشته باشند که از هود جدا شوند و طبق یک برنامه منظم هفتگی شسته شوند.

هود آشپزخانه صنعتی

نکات فنی که باید هنگام خرید هود به آن توجه کنید.

هنگامی که آشپزخانه خود را طراحی می‌کنید باید نقشه‌های جانمایی هود آشپزخانه صنعتی، میزان CFM موردنظر و کانال کشی‌های لازم را حتما تهیه کنید. اگر سیستم هواکشی شما کار نکند شکست بزرگی خورده‌اید و اگر سیستم‌تان درست کار نکند برای اصلاح آن زمان و هزینه زیادی را از دست خواهید داد. برای بهینه کار کردن هودها به نکات زیر توجه کنید :

 • در هودهای گریل یا پشت بلند، فاصله لبه پشتی هود تا سطح پخت حداقل باید 15 سانتی متر باشد.
 • فاصله سطح پخت شما تا هود نباید بیشتر از 120 سانتی‌متر باشد.
 • به دستورالعمل‌های آتش نشانی در زمینه هود و آشپزخانه توجه کنید.
 • سانترفیوژ و قدرتی که هود شما در مکش دارد مهم است. توجه داشته باشید که هر چقدر این قدرت بیشتر باشد به معنای عملکرد بهتر نیست.
 • ضخامت ورق استیل مورد استفاده در هود نباید کمتر از 0.8 میلی‌متر باشد.
 • بهتر است روی بدنه هر هود مشخص باشد که میزان جریان مکش آن چند CFM است.
 • هود را در جایی طراحی و نصب کنید که احتمال حریق کم باشد.
 • در ساخت هود به منظور کم شدن درزها، تا حد امکان بهتر است به جای پیچ و مهره از جوش استفاده کرد.
 • نصب هود باید به گونه‌ای باشد که بین پشت هود و دیوار درز نیافتد.
 • هنگام نصب هود باید از دستک‌ها و زنجیرهایی استفاده کنید که وزن خود هود را به خوبی تحمل کند.

 

نکاتی درباره‌ی فیلتر چربی‌گیر

برای جلوگیری از آتش‌سوزی به این نکات درباره‌ی فیلترهای هود آشپزخانه صنعتی توجه کنید :

 • جنس فیلترهای هود باید از مواد غیر قابل احتراق باشد.
 • با کمترین میزان درز بر روی هود نصب شود.
 • هدف از استفاده‌ی فیلتر، جلوگیری از ریختن چربی جمع شده در هود بر روی مواد غذایی تازه است. پس لازم است که طبقه یک برنامه منظم فیلترها را از بدنه هود جدا کرد و آن‌ها را به خوبی بشویید.
 • فیلترها حتما باید قابلیت جدا شدن و تعویض در صورت لزوم را داشته باشند.
 • برای هرچه راحت‌تر جدا کردن فیلترها لبه‌های آن نباید تیز و برنده باشد.

 

طراحی و اجرای داکت و کانال هود

طراحی داکت‌ هود آشپزخانه صنعتی و سیستم تهویه هوای رستوران شما باید به نحوی باشد که از هدر رفتن هوای تازه آشپزخانه شما و هوای خنک سالن خودداری کند. برای این منظور به این نکته توجه کنید که هوای فیلترشده آشپزخانه شما باید به محیط بیرون منتقل شود و تا جایی که ممکن است محل تخلیه هوای فیلتر شده باید به دور از سالن شما باشد تا بوی روغن و هوای بدبوی آشپزخانه به آن راه پیدا نکند. همچنین لازم است داکت و کانال‌های تاسیساتی خود را در یک برنامه مرتب سالانه بشویید تا از خطر آتش سوزی جلوگیری کنید.

سوالات متداول

 • آیا فر کامبی یا پخت ترکیبی به هود نیاز دارد؟ بله زیرا در صورت پخت چندین سینی به صورت همزمان بو و دود زیادی تولید می‌شود.
 • آیا فر پیتزا به هود نیاز دارد؟ بله انواع فر پیتزا مانند ریلی، گنبدی و صندوقی به هود آشپزخانه صنعتی نیاز دارند.
 • آیا سماورها و دستگاه‌های اسپرسو به هود نیاز دارند؟ به طور کلی بهتر است این قبیل دستگاه‌ها به خاطر تولید بخار آب زیر هود قرار بگیرند ولی چون چربی و دود تولید نمی‌کنند می‌توانید آن‌ها را زیر هود قرار ندهید.

 

استفاده از مطالب ارائه شده با ذکر منبع مانعی ندارد.

www.farafood.com

آشپزخانه صنعتیهود آشپزخانه صنعتیتجهیزات آشپزخانه صنعتی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *