اگر تا به حال در یک آشپزخانه صنعتی کار کرده باشید و یا حتی به نوعی مرتبط با این صنف باشید متوجه شده اید که صنف آشپزخانه صنعتی همراه با پیشرفت تکنولوژی در حال تغییر است و خواستار بازار بهینه کردن کار با دستگاه های پیشرفته و افزایش سرعت تحویل غذا  می باشد. از همین رو کمپانی های بزرگ تولید تجهیزات آشپزخانه صنعتی سرمایه گذاری عظیمی بر رو این موضوع انجام داده اند. دستگاه های پیشرفته تر به نوعی طراحی شده اند که کار را برای همه راحت تر کنند، ‌در نتیجه آدم ها بعد از مدتی بدون آنها به سختی می توانند به کارشان ادامه دهند. خلاقیت و نوآوری در تولید محصولات مانند اضافه شدن سنسورهای دیجیتال به دستگاه های پخت همه گی برای راحت کردن کار پرسنل آشپزخانه طراحی می شوند. با ما همراه باشید تا در این مقاله نگاهی به 5 ترند داغ این روزهای آشپزخانه صنعتی در سرتاسر دنیا بیاندازیم.

 

نوآوری در فرهای آشپزخانه صنعتی

غذاهای گرم یکی از طولانی ترین پروسه های آماده سازی و پخت را در هر آشپزخانه صنعتی دارند ولی با این حال یکی از پر تکرار ترین پروسه های آن هم به شما می روند. در نتیجه خلاقیت و نوآوری در فرها یکی از مهم ترین اقداماتی است که شرکت های تولید کننده به فکر آن هستند. فرهای چند منظوره که می توانند کار سرخ کن، بخار پز، دودی کردن، آب پز کردن و … را انجام دهند. یکی از مهم ترین ویژگی های این فرها انعطافی است که به سرآشپز یک مجموعه بابت پخت و سرو غذا می دهد. این فرهای چند منظوره این امکان را به سرآشپز می دهند یک غذا را به حد کمال خودش برساند.

 

آشپزخانه صنعتی

اتوماتیک شدن ماشین های ظرفشویی

این روزها اکثرا رستوران ها از ماشین ظرفشویی ریلی یا نیمه اتوماتیک استفاده می کنند. هرچند در آینده ماشین های ظرفشویی در اشپزخانه صنعتی به سمتی می روند که تعداد نیروی کار لازم را کاهش داده و در مصرف انرژی نیز صرفه جویی کنند. در همین لحظه نیز ماشین ظرفشویی های صنعتی روانه بازار شده اند که با سیستم هوشمند خود آب و انرژی بسیار کمتری مصرف می کنند و به کنترل هزینه های رستوران کمک شایانی انجام می دهند.

 

آشپزخانه صنعتی

پرینترهای سه بعدی و غذا در آشپزخانه های صنعتی

ایده استفاده از پرینترهای سه بعدی شاید خلاقانه ترین ایده برای استفاده در یک آشپزخانه صنعتی باشد. استفاده از پرینترهای سه بعدی در آینده باعث خواهد شد که سرآشپز یک مجموعه بتواند با رعایت ریزترین جزئیات در طمع و مزه،‌ مواد معدنی و نوع گوشتی که مشتری می پسندد یک غذای بسیار کامل و خوشمزه را پرینت کند!‌ پرینت های سه بعدی می توانند انقلابی را در آشپزخانه صنعتی ایجاد کنند زیرا می توانید با کمک آن تنها در چند دقیقه دقیقا همان غذایی را که مشتری می خواهد به او تحویل دهید.

 

اینترنت اشیا و تجهیزات آشپزخانه صنعتی

دور از ذهن نیست که در آینده ای نزدیک اینترنت اشیا تغییرات بسیاری را در آشپزخانه صنعتی ایجاد نماید. اضافه شدن تنها چند سنسور به دستگاه های شما باعث خواهد شد که در زمان و مصرف انرژی صرفه جویی چشم گیری انجام دهید. مزیت های اینترنت اشیا بی شمار و نامحدود هستند. به عنوان مثال یک سرآشپز می تواند از راه دور شاهد نحوه پخت غذا خود باشد و میزان مصرف انرژی را به خوبی کنترل کند. همچنین با استفاده از این تکنولوژی رستوران ها از دور ریز غذا نیز به خوبی می توانند جلوگیری کنند و یا آن را به مقدار قابل توجهی کاهش دهند.

 

انعطاف پذیری دستگاه های آشپزخانه صنعتی

صنعت رستوران داری همیشه به سمت انعطاف پذیری بیشتر حرکت می کند در نتیجه سرآشپزها نیز بیشتر به دنبال دستگاه هایی هستند که بتوانند با آن چند کار مختلف را انجام دهند. هرچند همین حالا نیز چنین دستگاه هایی در همه رستوران ها در حال استفاده هستند، اما چالش اصلی هزینه خرید آنها می باشد. کمپانی های تولیید کننده تجهیزات نیز روز به روی به دنبال کاهش هزینه های تولید هستند تا بتوانند با قیمت معقول تری این دستگاه ها روانه بازار نمایند. البته این نکته را نیز باید در نظر گرفت که از زمان آغاز پاندمی کرونا صنف آشپزخانه صنعتی، چه تولید کننده تجهیزات چه رستوران دار ها بیشترین ضربه را خورده اند.

 

به طور کلی موضوع های داغ و مهم در صنف آشپزخانه صنعتی این روزها مربوط به مسائلی می شوند که بتوانند هزینه ها را کاهش داده و در مصرف انرژی صرفه جویی نماید و همچنین بتواند دور ریز غذا و مواد اولیه را تا جای ممکن پایین بیاورد.

 

برای مشاهده آخرین تجهیزات یک آشپزخانه صنعتی می توانید به اینجا بروید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *